Vláda mala pomerne jednoduchý plán: ak sťažíme zakladanie eseročiek ďalšou byrokraciou, obmedzíme ich zakladanie živnostníkmi, ktorí sa tak chcú vyhnúť vyšším daniam a odvodom. A tak sa aj stalo.

Od decembra budú podnikatelia, ktorí si chcú založiť eseročku, musieť vložiť 5-tisíc eur na osobitný účet v banke. Už nestačí, aby podnikateľ čestne vyhlásil, že eurá skutočne vložil do svojho podniku, i keď v skutočnosti peniaze nikdy nemal.

Novinka z dielne ministerstva spravodlivosti vystrašila podnikateľov natoľko, že za posledné mesiace masovo zakladali nové eseročky.

Registrovanie na poslednú chvíľu

TREND.sk požiadal spoločnosť Bisnode, aby mu poskytla informácie o založených eseročkách za mesiace september a október. Kým v septembri a októbri minulého roka podnikatelia založili 3 487 eseročiek, tento rok je ich dvojnásobne viac – 6 698.

Najväčší nárast bol registrovaný počas tohtoročného októbra, keď bolo založených až 4 098 eseročiek, čo je medziročný nárast až o 161 percent (údaj za vlaňajší október je 1 569 eseročiek).

„Samozrejme, že ma spomínaná skutočnosť ovplyvnila v rozhodovaní. So živnosťou človek už ťažko vyžije, pretože dane a odvody šli nahor a ešte pôjdu,“ vraví pre TREND.sk napríklad konateľ eseročky Katex Comfort Martin Kačír zo Sabinova. Spolu s manželkou, ktorá je spoločníčkou vo firme na výrobu bytového textilu, boli dlhé roky živnostníci. Pred týždňom si povedali, že sa im to z ekonomického hľadiska nevyplatí a definitívne sa rozhodli pre eseročku.

Rovnako zmýšľal aj architekt Andrej Mankovecký zo Svätého Jura. Koncom októbra zmenil živnosť na eseročku. „Rozmýšľal som o tom už začiatkom roka, keď sa menili odvody a dane. Nakoniec som to vtedy neriešil, ale po upozornení účtovníka som už konal. Povedal mi: Je najvyšší čas,“ vraví pre TREND.sk A. Mankovecký.

Kroky vlády považuje za umelé zaťaženie podnikateľského prostredia. Medzi firmami, ktoré vznikli presne pred týždňom, sú napríklad aj eseročky Stella Maris, Vargha Terapia, Tribun reál, KGH, Evotech či Autorent.

Ľahké obchádzanie

„Opatrenie sa bude dať obísť tým, že zakladateľ spoločnosti si peniaze požičia, a potom ich po vzniku firmy vráti,“ vraví Róbert Kičina z Podnikateľskej asociácie Slovenska. Novinka podľa neho môže zvýšiť transakčné náklady pri vznikoch firiem, a to všetkým, aj tým serióznym podnikateľom.

Odo dňa, keď sú potvrdené peniaze na účte v banke, až po deň, kedy vznikne spoločnosť zápisom do Obchodného registra nimi podnikateľ nebude môcť disponovať. Neskôr však áno, pretože ide primárne o peniaze na rozvoj biznisu. Tak aký zmysel má dané ustanovenie?

Vláda opatrením reálneho vkladu hotovosti na účet v banke chce obmedziť spôsoby, akým sa podnikatelia vyhýbajú plateniu daní a odvodov cez daňovú optimalizáciu a zároveň poškodzujú iných podnikateľov tým, že odmietajú platiť svoje záväzky. Kým živnostník za svoje dlhy berie plnú zodpovednosť vo výške celého svojho majetku, v prípade eseročky je to len do výšky základného imania.

Boj proti eseročkám

Ide len o kúsok skladačky dlhodobých opatrení, ktoré vláda Roberta Fica začala uplatňovať v praxi vlani. Písal sa máj 2012, keď na rokovaní vlády uzrel svetlo sveta bojový plán: Akčný plán boja proti daňovým podvodom. V pláne bolo jasné napísané, že sa vláda zameria hlavne na eseročky.

„Z analyzovaných skutočností jednoznačne vyplýva, že najvýznamnejšou mierou sa na objeme daňovej straty podieľajú spoločnosti s ručením obmedzeným, a to najmä tie, ktoré sídlia na fiktívnych či virtuálnych adresách, ich štatutárnym orgánom je jedna osoba, ktorá so správcom dane nekomunikuje (často takzvaný biely kôň), a ktoré obchodné aktivity len papierovo deklarujú, pričom ich skutočne nerealizujú,“ píše sa v pláne.

Prvým výraznejším opatrením bolo zloženie skladania zábezpeky nových platcov DPH, ktorí sú rizikoví (vo výške od tisíc do 500-­tisíc eur na základe novely zákona o DPH od októbra 2012). Ide predovšetkým o podnikateľov, ktorí majú podlžnosti alebo sú v spojení s problémovými firmami.

Ďalšie opatrenie sa týka firiem, ktoré nekomunikujú s daňovým úradom, nepodávajú daňové priznania k DPH či neplatili vyčíslenú sumu DPH – tým bola zrušená registrácia platiteľa DPH. Aby si podnikatelia dobre rozmysleli, s kým obchodujú, zaviedla sa ďalšia novinka, že firma ručí aj za neodvedenú DPH svojho dodávateľa.

Licencie na stratové firmy

Sporné sú aj nedávno prezentované povinnosti podnikateľov platiť licencie – ide o nový poplatok, respektíve daň, ktorá má postihovať firmy, ktoré umelo existujú v strate a neodvádzajú dane. Daň má byť v priemernej výške tisíc eur, ktorú budú platiť stratové firmy.

Vláda si uvedomila, že ak podnikateľ zakladá spoločnosť, je logické, že prvé roky sú ťažšie a náklady prevyšujú výnosy. Preto od poplatku pre nové firmy počas jedného roka ustúpila. Ostatné firmy sa poplatku nevyhnú, ale ak ďalší rok budú v zisku, výšku poplatku si odpočítajú od daňovej povinnosti.

Ak sa to nepodarí ani v ďalšom roku, je na podnikateľovi presvedčiť daňového úradníka, že si nevymýšľal a náklady mu vytvorili problémy s objednávkami alebo potreboval nevyhnutne investovať.