Podľa najnovších údajov Eurostatu vynaložilo Slovensko v roku 2023 na výskum a vývoj 1,04 percenta HDP. To nás radí na 21. miesto v EÚ, kde priemer dosahuje 2,25 percenta HDP. Lídrami sú Švédsko, Belgicko a Rakúsko. Hlavným problémom u nás je najmä zaostávanie v podiele výdavkov podnikateľského sektora (0,6 percenta HDP), kde je priemer krajín EÚ 1,2 percenta.

Podľa predbežných dát Eurostatu vlani vynaložilo najviac z HDP na výskum a vývoj Švédsko (3,6 percenta), Belgicko (3,3 percenta) a Rakúsko (3,3 percenta). Najmenej Cyprus (0,7 percenta), Malta (0,6 percenta) a Rumunsko (0,5 percenta). Konštatoval to Inštitút pre stratégie a analýzy, ktorý je analytickou jednotkou Úradu vlády SR.

V období 2013–2023 stúpol podiel týchto výdavkov v 20 členských štátoch vrátane Slovenska, kde narástol z 0,82 na 1,04 percenta. Najväčší nárast dosiahli Belgicko (+1 percento HDP), Poľsko (+0,7 percenta HDP) a Grécko (+0,7 percenta).

V siedmich štátoch podiel za desaťročie klesol, najviac v Slovinsku (-0,5 percenta HDP) a Luxembursku (-0,2 percenta HDP). Podľa Európskej komisie investície do výskumu a vývoja posilňujú konkurencieschopnosť a sú dôležité pre odolné a udržateľné hospodárstvo. Ambícia EÚ je preto investovať aspoň 3 percenta HDP do výskumu a vývoja, dve tretiny z toho zo súkromného sektora. Tento cieľ plní len päť štátov - Švédsko, Belgicko, Rakúsko, Nemecko a Fínsko. Najviac zaostáva Lotyšsko, Litva a Cyprus.

Slovensko si stanovilo cieľ do roku 2030 dosiahnuť 2 percenta HDP, aktuálne ho plníme na 52 percent. V podiele súkromných investícií na výskum a vývoj dosahuje 56 percent.

Ďalšie dôležité správy

Ilustračná foto
Neprehliadnite

Dobehneme niekedy západ? Kľúčom je kvalitné školstvo a výskum, tvrdí ekonóm M. Šuster