Investície do duševného vlastníctva tvoria v slovenských firmách približne desať percent všetkých investícií, mediánový podiel štátov západnej Európskej únie je pritom viac ako dvojnásobný. Výdavky na výskum a vývoj sú v porovnaní s týmito krajinami len tretinové, mierne ale zaostávame aj za okolitými štátmi v našom regióne. Ešte výraznejšie je to potom v počte patentov. Vyplýva to z analýzy Národnej banky Slovenska.
„Slovenské firmy nižšiu inovačnú aktivitu čiastočne kompenzujú nákupom technológií vyvinutých inými podnikmi. Podľa prieskumu takýto nákup licencovaných technológií využilo 29 percent slovenských firiem, kým priemer EÚ je 17 percent,“ konštatujú analytici NBS. Čo sa týka financovania investícií, najvýznamnejšiu časť financujú podniky z vlastného vrecka. Ide o navýšenie vlastného imania zo strany majiteľov alebo prostredníctvom nerozdelených ziskov dosiahnutých v predchádzajúcich rokoch.
Dôležitým zdrojom financovania sú aj zdroje z vlastnej skupiny, materské spoločnosti mnohých podnikov sú veľké zahraničné korporácie, ktoré sa dokážu výhodne financovať v zahraničí. Podiel bánk na financovaní investícií je podľa centrálnej banky na úrovni 19 percent. Prostredníctvom dlhodobých úverov od bánk financujú podniky asi 15 percent nárastu svojho dlhodobého majetku. Ďalšie štyri percentá financujú cez krátkodobé úvery. Iné dlhodobé zdroje tvoria ďalších približne 18 percent.
Miera financovania investícií prostredníctvom bánk je na Slovensku porovnateľná ako v ostatných krajinách v regióne strednej a východnej EÚ. Hodnota tohto ukazovateľa za Slovensko na úrovni piatich percent približne zodpovedá mediánovej hodnote regiónu. V porovnaní s krajinami západnej a južnej EÚ je ale nižšia. Jedným z dôvodov môže byť podľa NBS vyššia miera zahraničného vlastníctva, čo spôsobuje, že podniky v týchto krajinách môžu byť viac financované prostredníctvom vlastných skupín, ktoré sa financujú v zahraničí.