Slovensko zohrávalo kľúčovú úlohu pri transporte ruského plynu a ropy na západ Európy. V rokoch 2022 a 2023 spoločnosť Transpetrol exportovala viac než 9,5 milióna ton ropy ročne, pričom asi polovica pochádzala z Ruskej federácie. Teraz ale hrozí, že Ukrajina úplne zastaví tok ruskej ropy cez svoje územie. Rozhodnúť má tamojší parlament.
Cez Ukrajinu stále prúdi ruská ropa do rafinérií MOLu v Maďarsku, na Slovensku a čiastočne aj do Česka. Tam však na prelome rokov úspešne ukončili testy rozšírených ropovodov TAL a IKL, ktoré umožnia presmerovať približne 60 percent doterajších dodávok cez novú trasu, vysvetlil bývalý minister hospodárstva Karel Hirman.
Rafinérie MOLu majú od modernizácie a rozšírení kapacity v roku 2015, k dispozícii ropovod Adria, ktorý sa začína v Chorvátsku. Avšak MOL ho doteraz využíval minimálne. „Problémom je aj dlhodobý politicko-ekonomický konflikt medzi Zagrebom a Budapešťou, ktorý vznikol po škandále s privatizáciou chorvátskeho koncernu INA práve MOLom,“ konštatoval Karel Hirman.