Aktualizované o 16:37.

„Pátranie sa vlastne len začalo, do tejto chvíle bolo nájdených šesť obetí tohto nešťastia. Pilot sa pravdepodobne snažil vyhnúť našim silám a prostriedkom a robil nebezpečné manévre vo veľmi zhoršenom počasí. Letel veľmi nízko. Príčiny budeme podrobne skúmať,“ povedal R. Kaliňák.

Nepovolený prelet leteckého stroja cez ukrajinsko-slovenskú hranicu zaznamenali v stredu v noci. „Následne prebiehalo pátranie, avšak bolo komplikované veľmi nepriaznivým počasím, najmä veľmi hustou hmlou. Keď sa dnes hmla zdvihla, pokračovali sme v pátraní a objavili sme trosky vrtuľníka MI-2, kde, žiaľ, boli nájdení aj šiesti mŕtvi pasažieri,“ dodal minister vnútra.

Podľa R. Kaliňáka v poslednom období často dochádzalo k narušeniu našich hraníc vzdušnými prostriedkami. „Vzhľadom na nepriechodnosť našej hranice po zemi hľadajú pašeráci a migranti rôzne ďalšie trasy, ktorými by mohli svoju nelegálnu činnosť vykonávať. Zriadili sme preto pracovnú skupinu, ktorá na tom intenzívne pracuje. A od piatka minulého týždňa máme na východnej hranici naše letové prostriedky Mi-171 a Bell 429,“ povedal v Žiline R. Kaliňák.

Slovensko-ukrajinská hranica je prísne stráženou vonkajšou hranicou EÚ aj schengenského priestoru voľného pohybu osôb. Slovenské bezpečnostné zložky v minulosti zaznamenali opakované pokusy o pašovanie napríklad cigariet z Ukrajiny na Slovensko.

Tento rok v septembri na východnom Slovenskom našiel pracovník poľnohospodárskeho družstva malé lietadlo, ktoré núdzovo pristálo na poli blízko obce Nižný Hrušov, vzdušnou čiarou asi 40 kilometrov od hranice s Ukrajinou.

Zo stroja boli odstránené identifikačné znaky, zostala iba ukrajinská vlajka namaľovaná na chvoste stroja. Slovenské ministerstvo vnútra vtedy uviedlo, že bezpečnostné zložky lietadlo podobné niekdajším práškovacím strojom Čmeliak zaznamenali a let sledovali kvôli podozreniu z pašovania cigariet.