Najnovší rebríček World Happiness Report prináša mnoho prekvapení týkajúcich sa spokojnosti s prežívaním života v jednotlivých krajinách.

Na poradí v rebríčku týkajúceho sa všetkých generácií významné prekvapenie nenastalo. Dominujú mu severské krajiny doplnené o Holandsko, Švajčiarsko či Austráliu. Pozitívnym prekvapením je ale Česko, ktoré je na 18. mieste a prebehlo Nemecko aj Francúzsko. Ďaleko za nimi nie je ani Rumunsko, Estónsko a Poľsko. Slovensko a Maďarsko zaostávajú. Vysoká priečka Česka ukazuje, prečo mnoho Slovákov stále preferuje tamojší život.

Najpozitívnejšie zmeny vo vnímaní šťastia za posledných 15 rokov zo všetkých krajín sveta zaregistrovali obyvatelia Srbska, Bulharska, Lotyšska a Rumunska. Votrelo sa medzi nich iba africké Kongo. Slovensko, Poľsko aj Česko zažívajú menší nárast spokojnosti. Opačná situácia je v Nemecku, Francúzsku alebo Spojených štátoch.

Východ patrí mladým

Americkí mladí ľudia sú čoraz menej spokojní. Zavalení dlhom spôsobeným vysokými nákladmi na život, najmä ubytovaním, sa ich šťastie stráca. Naopak, najšťastnejší mladí ľudia žijú vo východnej Európe, špeciálne v jednej krajine. Na prvom mieste v rebríčku spokojnosti ľudí do 30 rokov sa umiestnila Litva. Ponúka presný opak Spojených štátov – bezplatné vysokoškolské vzdelávanie, lacné bývanie, výbornú kuchyňu a zábavný nočný život.

V rebríčku hodnotenia mladými ľuďmi je na desiatom mieste Česko. Aj Slovensko, Poľsko a Maďarsko predbehli krajiny ako Nemecko a Francúzsko.

Západ patrí starším

Situácia je opačná pri staršej populácii. Obyvatelia vo veku nad 60 rokov sú najspokojnejší v Škandinávii, ale aj iných bohatších rozvinutých krajinách. Dôvodom je, že starší obyvatelia sú omnoho viac bohatší ako mladí, a tak si život vedia viac užívať. Najvýraznejším príkladom sú Spojené štáty. Tamojší dôchodcovia majú čistý majetok v priemere na úrovni takmer 500-tisíc dolárov, čo je 10-krát viac ako v prípade mladých Američanov. USA sú jediným miestom na svete, kde dôchodcovia sú spokojnejší ako mladí ľudia.

Úplne opačná situácia je vo východnej Európe, kde je najväčší negatívny rozdiel medzi vnímaním životného šťastia medzi mladými a staršími ľuďmi. Najmenej spokojní sú dôchodcovia na Slovensku a Maďarsku, keď v rebríčku výrazne zaostávajú za Poľskom, Litvou aj Rumunskom.

Dôvody spokojnosti

Až tri štvrtiny subjektívneho vnímania šťastia z prieskumu vysvetľuje šesť parametrov. Ide o HDP na obyvateľa, očakávanú dĺžku zdravého života, možnosť spoľahnúť sa na niekoho, slobodu robiť vlastné rozhodnutia, štedrosť a korupciu.

Tieto parametre dokážu výrazne zmeniť vnímanie šťastia rôznymi socioekonomickými skupinami. Napríklad, kým vo Fínsku sú najšťastnejší starší ľudia a najmenej šťastní mladí ľudia, na Slovensku je to opačne. V Nemecku je zase najšťastnejšia nižšia stredná trieda, v Spojených štátoch je to najmenej šťastná skupina.

Každá krajina si je strojcom vlastného šťastia. Pre Slovensko bude dôležité, aby relatívne šťastné prežívanie života mladými ľuďmi ostalo nezmenené aj do budúcna.

nomad
Neprehliadnite

Útek za lepším životom. Rastie počet ľudí, ktorí vyhľadávajú zlaté či nomádske víza