Podľa prokuratúry je zatiaľ príliš skoro na zverejnenie bilancie obetí. Podľa hasičov je 14 mŕtvych na letisku a desať až dvadsať v metre. O celkovo zhruba 30 obetiach hovoril šéf národného krízového centra.

Bruselský starosta Yvan Mayeur uviedol, že v metre zahynulo najmenej 20 ľudí. Zranených je podľa rôznych zdrojov okolo 200, mnoho z nich je v kritickom stave.

Belgické krízové ​​centrum nebude v utorok schopné definitívnym spôsobom spresniť informácie o identite či občianstve obetí, povedali agentúre ČTK diplomati.

Útoky sa odohrali po tom, čo minulý piatok bruselskej bezpečnostné sily zadržali Salaha Abdeslama, jedného zo spolupáchateľov minuloročných teroristických útokov v Paríži. Médiá v pondelok uvádzali, že S. Abdeslam sa pre vyšetrovateľov stal „zlatou baňou“ informácií o islamistických radikáloch.

Teroristi najprv krátko po 08:00 SEČ udreli v odletovej hale letiska Zaventem, nálože podľa médií explodovali pri prepážkach spoločností Brussels Airlines a American Airlines. Na mieste vypukla panika, ľudia prudko opúšťali terminál, uchýlili sa okrem iného aj na letiskovú plochu.

Zhruba o hodinu neskôr otriasol výbuch v metre stanicou Maalbeek, v blízkosti ktorej sa nachádzajú inštitúcie Európskej únie.

K útokom sa prihlásilo radikálne hnutie Islamský štát. Vyhlásenie IS urobil cez agentúru Amaki, ktorá islamistov podporuje, informoval káhirský spravodajca tlačovej agentúry TASS.

Prihlásil sa Islamský štát

Belgické úrady zatiaľ uviedli, že za výbuchmi na letisku a v metre stáli teroristi. Premiér Charles Michel vyhlásil, že zatiaľ nemá informácie, že by udalosti súviseli s teroristickými útokmi v Paríži z vlaňajšieho 13. novembra, pri ktorých zahynulo 130 ľudí a ku ktorým sa prihlásil IS.

Minulý týždeň v piatok polícia v Bruseli chytila Salaha Abdeslama, jedného zo spolupáchateľov útokov v Paríži.

O spojitosti IS s útokmi v Bruseli v rozhovore s rozhlasovou stanicou Cadena Cope hovoril španielsky minister zahraničia José Manuel García-Margallo. IS je podľa neho schopný svoje teroristické bunky aktivovať vo veľmi krátkom čase, žiadne veľké prípravy vraj skupina robiť nemusí. „Stačí rozkaz a oni zaútočia,“ povedal.

V pohotovosti sú aj slovenskí policajti

Belgicko po explóziách zvýšilo v celej krajine varovanie pred teroristickými útokmi na štvrtý, teda najvyšší stupeň. Belgický premiér Charles Michel následne zvolal mimoriadne zasadnutie bezpečnostnej rady štátu. Podobne postupujú aj ďalšie európske štáty, bezpečnostnú radu zvolalo napríklad susedné Holandsko.

Vo Francúzsku, kde po útokoch z 13. novembra so 130 mŕtvymi naďalej platí výnimočný stav, sa mimoriadne zišiel prezident François Hollande s premiérom Manuelom Vallsom a ministrami vnútra a obrany.

Výbuchy na bruselskom letisku a v metre: tri desiatky neprežili

Situácia na bruselskom letisku Zaventem tesne po útoku teroristov Zdroj: SITA / AP / Ralph Usbeck

Do pohotovosti prešli tiež slovenské bezpečnostné zložky. Ministerstvo vnútra i Prezídium policajného zboru prijímajú mimoriadne bezpečnostné opatrenia. Do ulíc vyjde zvýšený počet policajtov, ktorí sa budú sústrediť najmä na dopravné uzly, letiská, autobusové a vlakové stanice po celom Slovensku. Posilnené budú policajné hliadky aj tam, kde je zvýšený pohyb ľudí, napríklad v obchodných centrách.

Na viacerých európskych letiskách teraz platia sprísnené bezpečnostné opatrenia, napríklad vo Frankfurte nad Mohanom či v Mníchove, v Amsterdame, Paríži či Londýne.

V súvislosti s výbuchmi v Belgicku rozhodol aj bezpečnostný výbor Letiska M. R. Štefánika v Bratislave o sprísnení bezpečnostných opatrení. Ich cieľom je zabezpečiť maximálnu bezpečnosť cestujúcich pri odletoch a príletoch z Letiska Bratislava. „Vzhľadom na charakter opatrení nemožno z bezpečnostných dôvodov konkrétne opatrenia špecifikovať. Budeme však klásť ešte väčší dôraz na kontrolu osôb zdržujúcich sa vo verejných priestoroch letiska BTS," informovalo letisko.

Bruselská verejná doprava bola po útokoch úplne zastavená, v metropole nejazdia autobusy, električke a ani metro. Prerušená bola tiež prevádzka vlakov, ktoré odchádzajú z bruselských staníc či na ne prichádzajú. Týka sa to tiež rýchlovlakov Eurostar.

Letisko Zaventem zostane prinajmenšom do stredy uzavreté, lety sú presmerované do Amsterdamu.

Akcie po explóziách padajú

Západoeurópske akcie začali obchodovanie prudkým poklesom. Najhoršie sa darí titulom z oblasti cestovania a voľného času, ktoré reagujú na správy o explóziách na bruselskom letisku.

Okolo 10:00 SEČ index FTSEurofirst 300 klesol o 1,2 percenta a pohyboval sa okolo 1 324 bodov. Viac ako percento stráca takisto hlavný index belgických akcií BEL20.

Čiastkový index cestovných spoločností STOXX Europe 600 oslabuje o 2,6 percenta. Najhoršie si vedú akcie leteckých spoločnosti easyJet a Ryanair a hotelových spoločností Accor, InterContinental Hotels a IHG, napísala agentúra Reuters.