Aktualizované 22. 5. 2011 o ďalšie podrobnosti

Island dnes kvôli výbuchu sopky Grímsvötn uzavrel svoje hlavné medzinárodné letisko. Rozhodnutie pričlo po tom, ako vulkán začal chrliť až do výšky 20 kilometrov masy popola, dymu a pary.

Úrad ISAVIA, zodpovedný za prevádzku islandských letísk, oznámil, že letisko v Keflavíku bolo uzavreté o 10.30 h SELČ a nepristávajú ani neodlietajú z neho žiadne lietadlá.

Popol z vybuchujúcej sopky Grímsvötn by sa do utorka poludnia mohol presunúť nad severné Škótsko. Vo štvrtok a v piatok môže zasiahnuť aj niektoré časti Británie, západného Francúzska a severného Španielska, ak budú erupcie pokračovať súčasnou intenzitou.

Uvádza sa to v najnovšej meteorologickej predpovedi pre nasledujúcich päť dní, ktorú priniesla agentúra Reuters. Pohyb sopečného mraku sa však môže ešte zmeniť v závislosti od aktuálneho počasia a prúdenia vzduchu.

Vietor momentálne ženie popol z juhovýchodného Islandu severným smerom, takže v priebehu najbližších 24 hodín existuje len malé riziko väčšieho narušenia leteckej dopravy nad Európou a Atlantikom. Meteorológovia sa však obávajú, že severozápadné prúdenie by mohlo oblak v ďalších dňoch presunúť nad Európu. Británia zvažuje, že využije špeciálne lietadlo na monitorovanie koncentrácií vulkanického popola.

Naposledy bola sopka Grímsvötn aktívna v roku 2004, a to len niekoľko dní. V jej okruhu do 100 kilometrov nikto nebýva. V roku 1996 spôsobil výbuch tohto vulkánu záplavy a poškodil cesty i mosty. Erupcie Grímsvötnu sú zaujímavé tým, že prebiehajú pod ľadom. Teplo erupcie roztaví dostatočné množstvo ľadu, čo vyvolá tlak a následné vyliatie sa enormného množstva vody z jazera. Jazero je pozoruhodné aj tým, že v roku 2004 v ňom objavili baktériu, prvú v jazere pod ľadom s veľmi malým obsahom kyslíka.

Foto na titulke - TASR / AP