Záchranári pod vrcholom sopky Ontake. Okolie je pokryté sopečným popolom. Zdroj: SITA/AP
V oblasti, ktorá je v jeseni obľúbeným cieľom výletníkov, podľa médií zasahuje okolo 550 záchranárov.
Pôvodne na 3 067 metrov vysokej sopke uviazlo okolo 250 ľudí, medzi nimi i deti. Väčšine sa podarilo dostať do bezpečia ešte v sobotu, ale zhruba 40 turistov muselo stráviť noc v niektorej z chát na svahoch hory. Erupcie sopky pokračovali i v noci na nedeľu, zachraňovať výletníkov z hory preto v sobotu nebolo možné.
Ľudí zo svahov sopky, ktoré po erupcii zostali pokryté vrstvou popola, odvážajú armádne vrtuľníky. Na záchrannej akcii sa podieľajú aj policajti a hasiči.
Vulkán nachádzajúci sa asi 200 kilometrov od hlavného mesta Tokio vybuchol ešte v sobotu okolo poludnia miestneho času. Erupcia bola nečakaná a sopka po nej chrlila kúdoly dymu, prachu a kameňov.
Japonsko je jednou zo seizmicky najaktívnejších krajín. Napriek tomu ide prvý prípad za vyše 20 rokov, keď si výbuch sopky vyžiadal obete. Podobná tragédia sa naposledy stala v roku 1991, keď 43 ľudí zahynulo na sopke Unzen na juhozápade krajiny. Zatiaľ nie je jasné, prečo seizmológovia nevedeli predpovedať výbuch na Ontake, keďže v krajine funguje prepracovaný systém varovania pred podobnými udalosťami. Ontake naposledy vybuchla v roku 2007.