Ničivý výbuch v prístave v libanonskom hlavnom meste Bejrút zo začiatku augusta spôsobil škody na infraštruktúre a hmotnom majetku až do výšky 4,6 miliardy dolárov. V pondelok to oznámila Svetová banka, na ktorú sa odvolala tlačová agentúra DPA.

Predbežné odhady ukazujú, že výbuch spôsobil materiálne škody za 3,8 až 4,6 miliardy dolárov, uviedla Svetová banka po posúdení následkov. Tento posudok urobila spoločne s OSN, Európskou úniou a niekoľkými libanonskými ministerstvami, občianskymi združeniami a ďalšími kľúčovými zainteresovanými stranami.

„Straty - vrátane zmien v ekonomických tokoch, ktoré sú výsledkom poklesu v produkcii ekonomických sektorov - sa odhadujú na 2,9 až 3,5 miliardy dolárov,“ oznámila Svetová banka.

JB 32 Bejrút - Zamestnanci opravujú vodné tanky na streche budovy a zničené obytné domy s výhľadom na miesto masívnych explózií v prístave v Bejrúte 27. augusta 2020. Libanonu hrozí, že celkom zanikne, uviedol vo štvrtok francúzsky minister zahraničných vecí Jean-Yves Le Drian, pričom vyzval na prijatie mimoriadnych reforiem. Informovala o tom agentúra AFP.
Neprehliadnite

Libanonský prezident poveril Mustafu Adíba zostavením novej vlády

Oblasti, ktoré boli explóziou ťažko zasiahnuté, sú bývanie, doprava a kultúrne objekty vrátane náboženských a archeologických lokalít, pamätníkov a divadiel.

„Táto katastrofa ešte viac zhorší nielen redukciu ekonomických aktivít, ale aj mieru chudoby, ktorá už pred výbuchom predstavovala 45 percent obyvateľstva,“ uvádza sa v hodnotiacej správe.

Obnova si bude vyžadovať nielen rekonštrukciu poškodených budov a infraštruktúry, ale tiež prestavbu inštitúcií a riadiacich štruktúr.

Svetová banka dodala, že Libanon teraz potrebuje naliehavú pomoc vo výške 605 až 760 miliónov dolárov, aby sa z katastrofy vôbec pozbieral.

Správa bola zverejnená v čase, keď libanonský prezident Michel Aún poveril zostavením vlády Mustafu Adíba (48), ktorý doteraz zastával post veľvyslanca Libanonu v Nemecku.