TREND prináša súhrn správ zo štvrtka 4. júla.
Riešenie dlhového problému si vyžiada buď zvýšenie daní, alebo zníženie sociálnych výhod
Vlády po celom svete dlhujú bezprecedentných 91 biliónov dolárov, čo sa takmer rovná veľkosti globálnej ekonomiky. Dlhové bremeno narástlo do takej miery, že predpovedá pokles životnej úrovne aj v bohatých ekonomikách vrátane Spojených štátov.
Riešenie dlhového problému si bude vyžadovať buď zvýšenie daní, alebo zníženie výhod, ako sú sociálne zabezpečenie a zdravotné poistenie, uviedla bývalá hlavná ekonómka na americkom ministerstve financií a teraz profesorka na Harvard Kennedy School Karen Dynanová. „Mnohí (politici) nie sú ochotní hovoriť o ťažkých rozhodnutiach, ktoré sa budú musieť prijať. Tieto rozhodnutia môžu mať veľmi vážne dôsledky na životy ľudí.“
Svet sa enormne zadlžil, pocítia to aj ľudia v bohatých ekonomikách. Politici radšej mlčia
Podpora bývania pôrodnosť v Európe nezvýšila. Slovensko môže byť výnimkou
Náklady na bývanie sa považujú za nadmerné, ak presiahnu štyridsať percent disponibilného príjmu domácnosti. Takýmto rodinám neostáva veľa peňazí na pokrytie ostatných výdavkov.
V slovenskej ekonomike sa tento ukazovateľ v posledných rokoch drží na nízkej úrovni. V roku 2022 podiel domácností s nadmernými nákladmi na bývanie dosiahol len 2,5 percenta. Išlo o najnižšie číslo v 27-člennej Európskej únii a Slovensko sa o prvé miesto delilo s Cyprom.
Nízka pôrodnosť je typickým znakom väčších miest stredného a východného Slovenska. Málo detí sa rodí aj v oblasti Zemplína. Najnižšia úhrnná miera plodnosti bola v Snine a to na úrovni 1,12. Ak sa slovenská pôrodnosť zásadne nezvýši, počet obyvateľov do roku 2050 klesne o štvrť milióna. Ide o demografickú prognózu Infostatu. V kombinácii s čoraz vyššou priemernou dĺžkou života budú prudko rásť náklady na dôchodkový systém.
Podpora bývania nepriniesla na Západe viac detí. Slovensko môže byť výnimkou, naznačuje analýza
Akcie Amazonu rekordne rastú. Jeff Bezos predá ďalší balík za päť miliárd dolárov
Jeff Bezos oznámil plán predať ďalších 25 miliónov akcií Amazonu v hodnote päť miliárd dolárov, keďže akcie dosiahli novú rekordnú hodnotu. Vzrástli tento rok o 32 percent, pričom sa očakáva, že cloudové podnikanie spoločnosti bude ďalej ťažiť z rastu generatívnej technológie AI.
Akcie Amazonu v utorok (2. júla) uzavreli na 200 dolároch, čo je najvyššia hodnota od uvedenia na trh v roku 1997.
Akcie Amazonu rekordne rastú. Jeff Bezos predá ďalší balík za päť miliárd dolárov
Na Slovensku stúpa počet vysokoškolákov, žiaľ, nie v odboroch, ktoré krajina potrebuje
Buď si prestaňme klamať a povedzme si otvorene, že Slovensko nemá byť inovatívnou krajinou, alebo poďme robiť skutočné zmeny a nie iba kozmetické na všetkých stupňoch vzdelávania. Prvými zmenami by mohlo byť pritiahnutie motivovaných učiteľov na matematiku, fyziku, chémiu a informatiku do prvých troch stupňov vzdelávania. Ďalším krokom by bolo zvýšenie dotácie pre technické fakulty s cieľom zvýšiť kapacity, a to zvýšenie, ktoré minimálne dorovná dotáciu v ČR, ak sa máme porovnávať.
Ak chce byť Slovensko úspešnou krajinou, musíme tomu prispôsobiť aj systém nášho vzdelávania. To je základný predpoklad, bez ktorého nebudeme patriť medzi inovatívne a technologicky úspešné krajiny 21. storočia.
Na Slovensko prichádza nová automobilka či megainvestícia baterkárne. Kto v nich bude pracovať?
Odborníci radia, ako kritizovať nadriadeného
Pre zamestnanca je celkom bežné, že dostáva od svojho nadriadeného spätnú väzbu. To, ako ju prijme, mu môže pomôcť budovať s nadriadeným fungujúci pracovný vzťah. Lenže čo ak zamestnanec vidí, že jeho priamy nadriadený robí chybu za chybou a ohrozuje tak nielen výsledky tímu, ale aj jeho kariéru? Kritizovať šéfa cestou priamej konfrontácie sa mnohí neodvážia.
Ako to teda urobiť bez toho, aby zamestnanec pri snahe ochrániť svoju kariéru neurýchlil jej rozklad tým, že šéfa vystaví paľbe kritických poznámok?
Kritizovať šéfa nie je tabu, môže to však ohroziť kariéru. Odborníci radia, ako na to
Ako Erik Tomáš ukázal, že sociálny štát je len pre tých, ktorí ho nepotrebujú
Nápad ministra práce Erika Tomáša, že ľudia, ktorí odmietnu prácu, môžu stratiť dávku v hmotnej núdzi, verejnosť pochopiteľne zaujal.
V jednej veci má minister pravdu. Slovenským firmám chýbajú zamestnanci a tiež existuje veľká skupina dlhodobo nezamestnaných, ktorých pracovný trh potrebuje. Obe výzvy treba určite riešiť. No nápad zobrať dávky tým, ktorí nechcú pracovať, uspokojivo nevyrieši ani jeden z tejto dvojice problémov.
Ako Erik Tomáš ukázal, že sociálny štát je len pre tých, ktorí ho nepotrebujú
Hnacou silou rastu priemyselnej produkcie je opäť výroba automobilov
Tržby priemyselných podnikov vzrástli v apríli medziročne o 9,1 percenta a oproti marcu boli vyššie o 5,2 percenta. Skončilo sa päťmesačné obdobie poklesu.„Aprílové tržby sa zvýšili v štyroch z piatich mesačne sledovaných odvetví ekonomiky. Priemyslu vzrástli prvýkrát v tomto roku,“ konštatovala hovorkyňa Štatistického úradu SR Jana Morháčová. Do mierneho plusu sa dostala aj celková bilancia priemyselnej produkcie za tento rok.
Podľa štatistikov podporila rast priemyslu najmä oživená výroba automobilov a nárast produkcie v energetike, a to napriek aprílovému odstaveniu uhoľnej elektrárne Vojany. Lepší výkon vykázalo medziročne 11 z 15 priemyselných odvetví. „O vyše pätinu vyššiu produkciu ako pred rokom vykázala výroba elektrických zariadení či potravín. Do plusových čísiel sa takmer po dvoch rokoch dostala aj výroba výrobkov z gumy a plastu,“ upozornil ŠÚ SR.
Slovensko trápi nedostatok pracovnej sily
V súčasnosti je na Slovensku nedostatok pracovnej sily, na trhu práce chýbajú aj odborníci s potrebnými znalosťami a zručnosťami. Situácia sa podľa spoločnosti Alma Career nezlepší ani v budúcnosti a naopak, problém sa bude prehlbovať. Informovala o tom PR manažérka Alma Career Ľubica Melcerová.
„Problém s nedostatkom pracovne aktívnej populácie budeme už o desať rokov cítiť veľmi intenzívne a o 15 rokov bude situácia vrcholiť,“ uviedla spoločnosť. Do roku 2040 budú najpočetnejšou skupinou na slovenskom trhu práce ľudia vo veku 55 až 59 rokov. Štvrtinu zamestnancov budú tvoriť pracovníci od 50 do 64 rokov. Úbytok zaznamená najmä najmladšia skupina od 20 do 34 rokov. Alma Career predpokladá, že podiel mladých pracovníkov bude na Slovensku len 16,1 percenta.