Zvedavosť, obavy a smútok sú emócie, ktoré ľudia pri pandémii nového koronavírusu pociťujú najviac. Vo Výskumnom ústave detskej psychológie a patopsychológie (VÚDPaP) na základe výskumu z jari tohto roku analyzovali súvislosť medzi sledovaním správ o pandémii a emocionálnym prežívaním jednotlivcov a tiež mieru ich súhlasu s prijatými opatreniami. Informuje o tom na svojom webe VÚDPaP.
Uviedol, že pomocou dotazníka sa zisťovala frekvencia sledovania správ a ich spojitosť s emóciami, a to strach, obavy, hnev, smútok, panika, frustrácia a zvedavosť. Takmer polovica respondentov sledovala správy často (48,91 percenta), zatiaľ čo iba 3,06 percenta respondentov nesledovalo správy vôbec alebo len veľmi málo. ,,Najčastejšie zastúpené emócie pri sledovaní správ boli zvedavosť, obavy a smútok, v najmenšej miere pociťovali respondenti pri sledovaní správ pandémii nového koronavírusu paniku. Nižšia frekvencia pocitov paniky môže byť vysvetlená ľahším priebehom pandémie na Slovensku počas obdobia zberu dát," tvrdia odborníci z VÚDPaP.
Stav pacientov s duševnými poruchami sa počas pandémie významne zhoršil
Tvorcovia z VÚDPaP poznamenali, že zber dát sa realizoval dlhšie časové obdobie, a tak mohli sledovať aj zmeny v emóciách respondentov v súvislosti so sledovaním mediálnych správ počas núdzového stavu s najprísnejšími protiepidemickými opatreniami a počas ich postupového uvoľňovania. Miera obáv, smútku a frustrácie podľa psychológov významne klesla s fázami uvoľnenia reštriktívnych opatrení.
Z výskumu VÚDPaP vyplýva, že väčšina respondentov (70,9 percenta) s opatreniami prijatými počas prvej vlny pandémie súhlasila, zvyšných 29 percent skôr obmedzovali. Zo zistení VÚDPaP, ale aj výskumov zo zahraničia vyplýva, že médiá môžu byť jedným z mnohých nástrojov na zmiernenie negatívnych dosahov pandémie ochorenia Covid-19 na životy obyvateľov.