„Za prvý kvartál 2019 sme mali kumulovanú stratu približne mínus 15,9 milióna eur a za prvý polrok 2019 kumulatívne stratu mínus 8,8 milióna eur, čiže trend je pozitívny, znižujeme stratu," komentovala pre TASR hovorkyňa štátnej zdravotnej poisťovne Slávka Gáborová.

Podľa jej slov je dôvodov takéhoto vývoja viacero. Výnosy spoločnosti navýšili napríklad zvýšenie sadzby za poistencov štátu od júna 2019 a legislatívne úpravy v prerozdeľovacom mechanizme pre rok 2019. Za znížením strát majú byť aj interné faktory, ktoré tlmili materializáciu vopred avizovaných ekonomických rizík roka 2019. Pozitívne hodnotí aj aktívnu spoluprácu VšZP s Úradom vlády (ÚV) SR i s Ministerstvom financií (MF) SR na príprave opatrení Hodnoty za peniaze, ktorých efekt sa má naplno prejaviť v strednodobom horizonte do konca roku 2021.

Ako však Gáborová upozornila, VšZP bude potrebovať ešte dodatočné dofinancovanie, a to pre riziká, ktoré vyplývajú najmä zo zmeny legislatívy v súvislosti so sociálnymi balíčkami a rekreačnými poukazmi.

Dôvera má za prvý polrok stratu 12,6 milióna eur, priblížil jej PR špecialista Matej Štepianský. „Podobne ako v prvom kvartáli sme takýto vývoj očakávali vzhľadom na to, že finančné zdroje systému nezodpovedajú požiadavkám poskytovateľov a vyšším platbám za zdravotnú starostlivosť. Ak na jeseň nedôjde k dofinancovaniu sektora, bude potrebné pristúpiť k racionalizačným opatreniam," komentoval pre TASR.

Union zdravotná poisťovňa dosiahla ku koncu júla zisk po zdanení približne dva milióny eur. „Vzhľadom na legislatívne zmeny, ktoré sa prejavujú zásadným nárastom nákladov vo všetkých oblastiach zdravotného systému Union zdravotná poisťovňa dlhodobo upozorňuje na nevyhnutnú potrebu dofinancovania zdravotníctva na pokrytie zvýšených nákladov v systéme," uviedol hovorca Union zdravotnej poisťovne Matej Neumann.

Preto je podľa jeho slov nevyhnutné dofinancovanie celého rezortu o ďalších 100 miliónov eur, čo predstavuje „zakotvenie omnoho vyššej sadzby za poistencov štátu", a to aj v ďalších rokoch.