Minister dopravy a výstavby SR Andrej Doležal sa v prednedávnom k správe TANAP vyjadril, že dobrovoľné vstupné nevníma negatívne.

„Nateraz, keď je to v dobrovoľnej rovine, je to v poriadku, ale v princípe sa v budúcnosti nebudem brániť ani tomu, keď to bude povinné. Dôležité je si povedať, do čoho pôjdu tieto prostriedky. Ak pôjdu do rozvoja infraštruktúry a skvalitnenia cestovného ruchu ako takého, nemám s tým najmenší problém," skonštatoval.

Za Tatry sme ochotní zaplatiť

Redakcia Plus JEDEN DEŇ sa spoplatneniu najvyťaženejších turistických chodníkov venovala v jednom zo svojich článkov, kde spomína, že celkové ročné príjmy zo vstupného by mohli byť 6,6 až 11,1 milióna eur.

Odvolávajú sa na analýzu Inštitútu environmentálnej politiky (IEP) Národné parky 21. storočia.

IEP zároveň tvrdí, že až 88 percent respondentov by bolo ochotných si vstupné zaplatiť.

„Spoplatnením vhodných lokalít predpokladáme, že sa časť návštevníkov presunie do iných lokalít v danom parku, prípadne sa časť návštevníkov presunie na územie iných národných parkov," vysvetlili pre Plusku analytici.

Kontrolu by vykonávali náhodne

A za akú sumu by sme sa mohli vybrať na turistiku do Tatier? IEP navrhuje, aby sa denné vstupné pohybovalo na sumách troch až piatich eur.

Za zľavnené vstupné by sme zas mohli zaplatiť 1,5 až 2,5 eura.

Spomínané poplatky by sa vyberali počas hlavnej sezóny, teda od mája do októbra. Lístky by sme si mohli kupovať cez web, prostredníctvom SMS, v informačných centrách alebo cez aplikáciu. Náhodnú kontrolu by následne v teréne vykonávala stráž prírody.

Ďalšie dôležité správy

Na snímke bývalý slovenský hokejista Marián Hossa v prevádzke svojich mraziarní v Poprade.
Neprehliadnite

Pod Tatry smeruje nová investícia. Expandovať vďaka nej budú aj Hossovci