Ako zdôraznila hovorkyňa rezortu Alexandra Donevová, s novým systémom sa mohli všetci oboznámiť, uskutočnili sa potrebné školenia. Minister spravodlivosti Tomáš Borec verí, že nahrávanie pojednávaní bude znamenať "transparentnejšie a efektívnejšie súdne konania, a tým aj lepšiu vymožiteľnosti práva".
Všetky audiozáznamy z pojednávaní budú archivovať, čo zvýši tlak aj na dôstojnosť vedenia súdneho pojednávania, myslí si šéf rezortu justície.
A. Donevová vysvetlila, že z pohľadu zákona je zmenou len to, že na začiatku pojednávania je potrebné zapnúť nahrávacie zariadenie, na konci ho vypnúť a následne nosič s nahrávkou založiť do spisu. Z hľadiska vedenia pojednávania, vykonávania listinných dôkazov, protokolácie sa vôbec nič nemení.
Keďže časť sudcov pojednávania už nahráva, v mnohých prípadoch nedôjde k žiadnej zmene. Zvukový záznam sa bude robiť popri zápisnici z pojednávania.
Zvukové záznamy, samozrejme, môžu slúžiť aj pri riešení sporov o správnosť protokolácie, poprípade v rámci disciplinárneho konania. Účastníci konania a ich zástupcovia budú mať možnosť požiadať súd o vyhotovenie kópie zvukového záznamu. S významnejšími zmenami počíta rezort spravodlivosti v rámci rekodifikácie civilného práva procesného, kde sa pre zjednodušovanie vedenia pojednávaní navrhuje upustiť od obligatórneho spisovania zápisníc. Zápisnica sa bude robiť iba vtedy, "ak to súd považuje za vhodné a účelné", vysvetlila A. Donevová. Nové civilné kódexy sú momentálne v druhom čítaní v parlamente.
Nákup a inštalácia nahrávacích zariadení za viac ako 230-tisíc eur sa uskutočnili v rámci projektu Rozvoj a technologická inovácia súdno-trestnej a súdno-civilnej agendy ministerstva spravodlivosti, ktorý je financovaný z prostriedkov Švajčiarskeho finančného mechanizmu.