Napriek všetkým obavám z potenciálnych globálnych dôsledkov ekonomických problémov Číny je to v skutočnosti americký Fed, ktorý v súčasnosti spôsobuje bolesť veľkej časti sveta. Tvrdí to Bloomberg a uvádza aj dôvod: Hoci finančné trhy počítali so znižovaním sadzieb v druhej časti roku 2023, je jasné, že úrokové sadzby v USA pravdepodobne zostanú vysoké, keďže hrozba recesie ustupuje, ale inflácia sa naďalej drží vysoko.

Investori sa zmierujú s myšlienkou, že kľúčová sadzba by mohla zostať na svojej súčasnej úrovni päť percent a vyššie, čo je najviac za posledných 22 rokov, až do budúceho roka. Mnohé krajiny so stredným príjmom a rozvojové krajiny musia odložiť plány na zníženie sadzieb, aj keď to znamená obmedzenie rastu pre riziko spustenia destabilizačného odlevu kapitálu. „Je ťažké úplne sa oddeliť od Fedu,“ hovorí riaditeľ skupiny pre rozvíjajúce sa trhy v správcovi aktív TCW Group David Loevinger, ktorý v minulosti pôsobil na americkom ministerstve financií ako expert na čínsky trh.

Krajiny pociťujú účinky krokov Fedu rôznymi spôsobmi. Vyššie americké sadzby robia aktíva denominované v dolároch atraktívnejšími, vysávajú peniaze z iných trhov a spôsobujú znehodnotenie ich mien. Táto dynamika zvyšuje inflačné tlaky a sťažuje splácanie dlhu, ktorý bol denominovaný v dolároch.

Rastú pomaly

Bloomberg Dollar Spot Index sleduje výkonnosť dolára voči košu desiatich hlavných mien. Od polovice júla stúpa, čo je najdlhší vzostup od roku 2005. Údaje zhromaždené Medzinárodným menovým fondom takisto ukazujú, že rozvíjajúce sa a rozvojové ekonomiky teraz rastú rýchlosťou, ktorá je porovnateľná s vyspelými ekonomikami, namiesto toho, aby ich prekonávali ako po väčšinu tohto storočia.

Niet pochýb o tom, že spomalenie Číny vytvára protivietor pre mnohé, najmä ázijské ekonomiky, ktoré teraz čelia zníženému dopytu po svojom exporte. V hlavných mestách od Jakarty po Brazíliu sa však v poslednom čase hovorí o tom, prečo centrálna banka nepostupuje rýchlejšie k znižovaniu nákladov na pôžičky. „V súťaži o to, kto hýbe globálnymi trhmi, Fed vyhráva,“ skonštatoval D. Loevinger. „Napriek všetkému rúcaniu sa nie je súčasný pokles Číny taký veľký ako v rokoch 2008, 2020 a 2022,“ dodal.

Samotná Čína patrí medzi tie krajiny, ktoré sú ovplyvnené vysokými sadzbami v USA. Čínska ľudová banka je pri obrane jüanu čoraz dôraznejšia, organizuje predaj dolárov a varovala, že devízových špekulantov neminú tresty. Napriek tomu sa jüan prepadol na najnižšiu úroveň od roku 2007. Na brífingu 5. septembra, ktorý organizovalo čínske veľvyslanectvo vo Washingtone, hovorca Liou Pcheng-jü povedal: „Veľké rozvinuté ekonomiky prijali politiku kontrakcie, ktorá má vedľajšie účinky. A za všetko môže Fed“.

Dominový efekt

Na trhoch s cieľom podporiť rupiu intervenovala aj indická centrálna banka. Keďže japonská mena začiatkom tohto mesiaca prekročila psychologickú hranicu 145 jenov za dolár, objavili sa špekulácie, že Bank of Japan uvažuje o upustení od záporných úrokových sadzieb.

Ochladzujúce sa čínske hospodárstvo má dominový efekt na medzinárodnej úrovni. Zahraniční investori už niekoľko mesiacov vyskladňujú čínske cenné papiere, čím prispievajú k najdlhšiemu zaznamenanému odlevu čínskych akcií. Spoločnosti vrátane Mercedes-Benz Group a Caterpillar sa obávajú slabnúceho dopytu v Číne a Južná Kórea, ako aj Nemecko zaznamenali pokles exportu do Číny.

Na najbližšom zasadnutí výboru Fedu 19. a 20. septembra budú zverejnené štvrťročné zhrnutia ekonomických projekcií. Očakávajú sa aj prognózy do roku 2025, ktoré by mali vniesť viac svetla do budúcej trajektórie úrokových sadzieb. „Všetci sledujú Fed,“ Zhrnul prístup trhov na celom svete hlavný ekonóm spoločnosti Grow Investment Group.

Ďalšie dôležité správy

Ilustračná fotografia
Neprehliadnite

Americká ekonomika rástla v druhom štvrťroku pomalšie, brzdí ju prísna menová politika Fedu