Nemecko odmieta úplný zákaz dovozu ruského plynu a ropy, silnejú však hlasy, aby sa Berlín vzdal ,,svojho ekonomického imperatívu a zaujal morálny postoj," píše spravodajský web Telegraph.

Zákaz dovozu ruskej ropy už vydali Spojené štáty americké aj Veľká Británia, ktoré tak zvyšujú tlak na nemeckého kancelára Olafa Scholza a ďalšie krajiny G7.

Na britskú stranu sa pridala aj skupina klimatických aktivistov, akademikov, autorov a vedcov, ktorí v stredu žiadali nemeckú vládu, aby zrušila dovoz ruskej energie. ,,Všetci financujeme túto vojnu," píšu v otvorenom liste.

Konzervatívny zákonodarca a expert na zahraničnú politiku Norbert Roettgen ešte tento týždeň zverejnil v médiách stanovisko, že terajším správnym postupom je ,,zastaviť ruský biznis s ropou a plynom."

„Do Putinových vojnových truhlíc sa každý deň naleje takmer miliarda eur, čím sa zmaria naše sankcie voči ruskej centrálnej banke“ a „pre mnohých Ukrajincov už bude neskoro, ak zaváhame teraz,“ cituje Roettgena spravodajský web.

Ďalšie dôležité správy

KK35 Odessa - Na snímke slnko zapadá za ropným vrtom v texaskom meste Odessa 7. marca 2022. Ceny ropy pokračujú v raste. Spojené štáty sú totiž o niečo bližšie k zákazu dovozu ruskej ropy. To by zvýšilo tlak na ruského prezidenta Vladimira Putina, ktorý rozpútal vojnu proti Ukrajine. Moskva ju totiž financuje prevažne z vývozu fosílnych palív. FOTO TASR/AP
A pump jack operates as the Sun begins to set on the western horizon Monday, March 7, 2022, near Pleasant Farms, an unincorporated community
Neprehliadnite

Diskusia odborníkov: Čo nás čaká po odklone od ruskej ropy?