Otázku „Nakoľko spokojní ste vo svojej súčasnej práci?“ položil portál vyše 5 500 ľuďom. Úplnú spokojnosť konštatovalo len šesť pracujúcich zo sto. Približne po dve pätiny opýtaných sa vyjadrili, že sú buď spokojní alebo skôr nespokojní. Viac ako desatina bola úplne nespokojná.
Sonda potvrdila, že spokojnosť v práci sa odvíja predovšetkým od výšky zárobku. Ďalšími dôvodmi nespokojnosti sú s väčším odstupom nemožnosť kariérneho rastu a vzťah s nadriadeným. Spokojné sú častejšie ženy než muži. Lepšie sa majú ľudia v Bratislavskom, Žilinskom a Nitrianskom kraji. Najviac spokojní sú pracovníci od 25 do 34 rokov, najmenej ľudia pred koncom kariéry nad 55 rokov.
Najväčší podiel spokojných zamestnancov vyšiel v telekomunikáciách, vrcholovom manažmente, zákazníckej podpore, marketingu a PR a v informačných technológiách. Teda tam, kde sa zarába nadpriemerne. Na opačnom póle skončil textilný, kožiarsky a obuvnícky priemysel, baníctvo a hutníctvo, žurnalistika, polygrafia a médiá a drevospracujúci priemysel.
Profesia sa pýtala ľudí aj na to, o koľko vyšší plat by ich presvedčil, aby dali výpoveď. Takmer 70 percent bolo ochotných zmeniť zamestnávateľa za zvýšenie zárobku do 300 eur. Necelá štvrtina odpovedala, že by „skočili“ na plat vyšší o stovku. Sedem percent by odišlo aj vtedy, ak by dostali zaujímavú pracovnú ponuku, hoci aj s rovnakým platom.
Kariérny rast najviac chýba ľuďom vo výrobe kovov alebo kovových výrobkov, hoteloch, penziónoch a ubytovniach a tým, čo pracujú v školstve. Najvyššia nespokojnosť v práci pre vzťahy s nadriadeným panuje v poisťovníctve, štátnej správe a strojárskom priemysle.
Zdroj: Profesia.sk