Vrchný súd v Prahe zamietol sťažnosť právoplatne odsúdeného podnikateľa Jozefa Majského voči rozhodnutiu Mestského súdu v Prahe, ktorý ho na začiatku augusta zobral do väzby. Majský zostáva teda v predbežnej väzbe. TASR to v utorok potvrdila hovorkyňa Mestského súdu v Prahe Markéta Puci.
,,Ďalej uvádzam, že štátna zástupkyňa podala na náš súd návrh na vydanie pána Majského vyžiadaného k výkonu trestu odňatia slobody do Slovenskej republiky. Jednanie o tomto návrhu prebehne 30. septembra o 11.00 h na mestskom súde," dodala hovorkyňa.
,,Môžem potvrdiť, že Vrchný súd v Prahe rozhodol 25. augusta, a to štandardne na neverejnom zasadnutí. Rozhodnutie však nebolo ešte doručené účastníkom konania a preto nemôžme jeho obsah tlmočiť. Riadime sa pravidlom, že účastníci konania sa majú výsledok dozvedieť skôr ako verejnosť," objasnila vtedy pre TASR hovorkyňa Vrchného súdu v Prahe Kateřina Kolářová.
Krajský štátny zástupca v Prahe podal návrh na vzatie Majského do väzby
Mestský súd v Prahe zobral Majského do predbežnej väzby 6. augusta. Podnikateľ priamo na mieste podal sťažnosť. Nižší súd tak vtedy vyhovel návrhu Mestského štátneho zastupiteľstva v Prahe. Slovenská polícia na začiatku augusta potvrdila, že Majský bol zadržaný v pražskej nemocnici. Polícia priblížila, že stále platí, že Majský nenastúpil do výkonu trestu na základe právoplatného rozsudku.
Patrik Pachinger je známy z kauzy podvodov na nebankovkách, v ktorej figuroval spolu s Dávidom Brtvom a Jozefom Majským. Vytváraním falošných pohľadávok voči spoločnostiam mala trojica spôsobiť škodu vtedajších 448 miliónov korún, zo zatvorených pobočiek sa mala pritom obohatiť o 53 miliónov korún.
Pred samosudcom Okresného súdu Bratislava I pokračuje v utorok druhým dňom proces v prípade sprenevery Patrika Pachingera, známeho z kauzy nebankoviek. Patrika P. na pojednávanie, podobne ako v pondelok, eskortovali z výkonu trestu odňatia slobody. Svedkovia vo viacerých prípadoch ,,investovali" do projektov riadených Patrikom P., každý minimálne 10-tisíc eur. Dostávali spočiatku vysoké mesačné výnosy, približne v roku 2012 začali niektorí z nich mať problémy s vyplácaním. Peniaze mali vkladať na účty vo Švajčiarsku a zhodnocovať sa mali v USA. Obžalovaný sa k výpovedi jedného svedka vyjadril, že ide o výmysly a klamstvá. Uviedol, že osobne nikdy nehovoril o nejakých financiách v USA.
Senát Najvyššieho súdu SR koncom júla zamietol Majského odvolanie v kauze podvodu na nebankovky Horizont Slovakia a BMG Invest. Platí teda rozhodnutie Špecializovaného trestného súdu v Pezinku z roku 2015, ktorý ho odsúdil na deväť rokov odňatia slobody. Po Majskom na základe platného európskeho zatýkacieho rozkazu vyhlásili národné i medzinárodné pátranie.