Európska únia nemôže akceptovať, aby novinár bol zavraždený kvôli svojej práci, zdôraznil predseda Európskeho parlamentu Antonio Tajani a slovenské úrady vyzval na dôkladné vyšetrenie prípadu.

Potrestanie je dôležité pre zdravie spoločnosti

„Som šokovaný vraždou novinára Jána Kuciaka. Spolu so slovenskými EPP vyzývame na okamžité, nezávislé a dôkladné vyšetrenie tohto hrozného činu,“ uviedol predseda európskych ľudovcov (EPP), najsilnejšieho klubu v europarlamente, Manfred Weber.

„Žiadna demokracia nemôže prežiť bez slobodnej tlače, a preto si novinári zaslúžia rešpekt a ochranu,“ uviedol prvý podpredseda Európskej komisie Frans Timmermans. „Musí byť nastolená spravodlivosť,“ zdôraznil.

Jeho kolega, slovenský podpredseda Európskej komisie Maroš Šefčovič, novinárom oznámil, že je vraždou dvoch mladých ľudí hlboko otrasený. „Ich smrť nesmie nikoho nechať ľahostajným, pretože sloboda slova musí byť nedotknuteľná. Potrestanie tohto činu je morálnym imperatívom pre zdravie celej spoločnosti,“ uviedol M. Šefčovič.

Rektor Univerzity Konštantína Filozofa (UKF) v Nitre Ľubomír Zelenický vyjadril hlbokú sústrasť rodičom, rodinám a pozostalým v súvislosti s vraždou J. Kuciaka. „Nie je možné slovami vyjadriť dôsledky takého krutého aktu, vykonaného na dvoch mladých ľuďoch, ktorý otriasa nielen Slovenskou republikou, ale aj akademickou verejnosťou,“ uvádza sa v stanovisku, ktoré vydala UKF.

„Ján Kuciak pokračoval v doktorandskom štúdiu a jeho spojenie s univerzitou trvalo až do súčasnosti. UKF v Nitre vyjadruje touto cestou svoje hlboké rozhorčenie nad tragédiou, ktorá zasiahla životy dvoch mladých ľudí a odsudzuje akýkoľvek akt násilia spáchaného na človeku,“ skonštatoval Zelenický.

Český minister zahraničia Martin Stropnický v Bruseli po pondelkovom rokovaní ministrov zahraničných vecí krajín EÚ povedal, že prípad ho „veľmi zaskočil“. Pevne vraj zatiaľ verí, že nebudú potvrdené špekulácie, podľa ktorých bola dôvodom investigatívna práca zavraždeného novinára.

„Ja pevne verím, že to bola len nejaká ľudská tragédia,“ poznamenal M. Stropnický. Nevie si vraj predstaviť, že by súčasné Slovensko bolo krajinou, ktorá by „nejaké problémy s novinárom“ riešila týmto spôsobom.

Za 10 rokov zavraždili 17 novinárov

Organizácia Reportéri bez hraníc (RSF) odsúdila vraždu investigatívneho novinára a vyzvala úrady na potrestanie páchateľov. Pripomenula, že J. Kuciak sa zameriaval na prípady daňových podvodov veľkého rozsahu. „Znovu bol v EÚ zbabelo zavraždený investigatívny novinár,“ uviedla Pauline Adèsová-Mévelová, vedúca pobočky RSF pre EÚ a Balkán.

Podľa RSF je to v EÚ za posledných desať rokov po piatykrát, čo bol zavraždený žurnalista: po minuloročnom zavraždení Daphne Caruanovej Galiziovej, masakru siedmich žurnalistov časopisu Charlie Hebdo v januári v Paríži, zastrelenie gréckeho novinára Sokratisa Guiolasa v roku 2010 a zavraždenie chorvátskeho žurnalistu Iva Pukaniča výbuchom bomby v roku 2008.

Organizácia tiež pripomenula, že na rebríčku slobody tlače, zostavenom RSF vlani, sa Slovensko nachádza na 17. priečke, po poklese o päť miest v predchádzajúcom roku.

Podľa Výboru na ochranu novinárov (CPJ) bolo v krajinách Európskej únie v rokoch 2007 až 2017 zavraždených 17 novinárov. Najviac to bolo v roku 2015 pri teroristickom útoku na satirický týždenník Charlie Hebdo.

O zastrelení slovenského reportéra a jeho priateľky podrobne informovali v agentúrnych správach napríklad americké denníky The Washington Post a The New York Times, britský denník The Guardian či belehradská rozhlasová stanica B-92.

Francúzsky denník Le Figaro pripomenul, že Kuciakov posledný uverejnený článok sa týkal možných daňových podvodov spojených s luxusným bytovým komplexom v Bratislave. O vražde slovenského novinára a o tom, že vláda vypísala odmenu za informácie vedúce k vrahom, píšu tiež ukrajinské a ruské médiá, od populárneho denníka Komsomoľskaja pravda po vládny denník Rossijskaja gazeta.