V bavorskom alpskom zámku Elmau sa dnes začína trojdňový summit šéfov štátov a vlád krajín skupiny veľkých svetových ekonomík G7.

Predstavitelia štátov skupiny, ktorú tvoria Británia, Francúzsko, Spojené štáty, Kanada, Nemecko, Japonsko a Taliansko, budú rokovať predovšetkým o hospodárskych a bezpečnostných dopadoch ruskej invázie na Ukrajinu, témou bude ale aj ochrana klímy.

Hostí ich Scholz

Schôdzku amerického prezidenta Joea Bidena, britského premiéra Borisa Johnsona, francúzskeho prezidenta Emmanuela Macrona, talianskeho premiéra Maria Draghiho, japonského premiéra Fumia Kišidu a kanadského ministerského predsedu Justina Trudeaua hostí nemecký kancelár Olaf Scholz, ktorého krajina teraz skupine predsedá. Rokovania G7 sa tiež tradične zúčastňujú predstavitelia Európskej únie.

Scholz chce, aby samit vyslal signál jednoty a rozhodnosti silných demokracií, preto ako hostí pozval zástupcov Indonézie, Indie, Juhoafrickej republiky, Argentíny a Senegalu. V pondelok cez telemost prehovorí ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj, ktorého krajina už štyri mesiace vzdoruje ruskej agresii.

Vplyvy ruskej agresie

Štátnici budú rokovať o vplyvoch ruskej agresie na svetové hospodárstvo, energetický trh a potravinovú bezpečnosť. Medzi ďalšie témy budú aj mocenské ambície Číny, ochrana klímy alebo migrácia.

Bidenova misia

Americký prezident Joe Biden pricestoval do Nemecka už v predvečer summitu. Podľa agentúry AP je na európskej ceste, ktorá zahŕňa aj summit NATO, Bidenovou misiou upevniť spojenectvo proti Rusku, ktoré pokračuje vo vojnovom ťažení na Ukrajine. Nemenovaný zdroj z nemeckej vlády oznámil agentúre Reuters, že lídri siedmich vyspelých ekonomík rokujú o zastropovaní ceny ruskej ropy.

Biden sa do Európy vracia po troch mesiacoch: Ku koncu marca zavítal do Bruselu, Varšavy a nakoniec sa krátko zastavil na vojenskej základni v Británii. Aj vtedy jeho európskej ceste dominovala téma ruskej invázie na Ukrajinu a jej dôsledkov.

AP uvádza, že šéf Bieleho domu sa pri novej návšteve bude snažiť udržať pohromade medzinárodnú alianciu, ktorá sa v reakcii na ruskú agresiu utvorila, zatiaľ čo vojna nejaví známky oslabovania a jej dopady na dodávky potravín a energií sa prehlbujú.

Zákaz dovozu ruského zlata?

Konkrétnejšie sa od nadchádzajúceho stretnutia Bidena s lídrami Británie, Francúzska, Japonska, Kanady, Talianska a Nemecka očakáva diskusia o ruských fosílnych palivách či o ruskom zlate a tiež o konkrétnych spôsoboch, ako predísť hlbšej potravinovej kríze spojenej s blokovaním vývozu ukrajinského tovaru. Cez telemost k účastníkom summitu prehovorí ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj.

AP s odvolaním sa na zdroj oboznámený s plánmi Bieleho domu píše, že lídri chcú oznámiť zákaz dovozu ruského zlata. Cenný kov je pre Moskvu po energiách druhým najvýznamnejším exportným artiklom.

Zastropovanie ceny dovážanej ruskej ropy


Nemecký zdroj agentúry Reuters hovoril o „veľmi konštruktívnych“ rozhovoroch týkajúcich sa zastropovania ceny dovážanej ruskej ropy. „Sme na dobrej ceste k tomu dosiahnuť dohodu,“ uviedol nemenovaný činiteľ.

Prejednávaný krok súvisí s nechceným účinkom protiruských sankcií, ktorým je prudký rast cien energií. Ten prináša Rusku vyššie zisky z vývozu, hoci jeho objem klesá, píše Reuters.

Ďalšie dôležité správy

EBE 64 Petrohrad - Na snímke sprava ruský prezident Vladimir Putin a bieloruský prezident Alexander Lukašenko počas stretnutia v Petrohrade v Rusku 25. júna 2022. FOTO TASR/AP

Russian President Vladimir Putin, right, listens to Belarusian President Alexander Lukashenko during their meeting in St. Petersburg, Russia, Saturday, June 25, 2022. (Mikhail Metzel, Sputnik, Kremlin Pool Photo via AP)
Neprehliadnite

Lukašenko nasadil Putinovi chrobáka do hlavy. Tvrdí, že Litva vyhlásila Rusku vojnu