Vplyvní podnikatelia tvrdia, že Washington s Bruselom príliš dlho nebrali Moskvu do úvahy a že terajšie sankcie poškodia aj Západ.

Jedným z kritikov je Herbert Hainer, ktorý stojí na čele spoločnosti Adidas. Podľa neho Západ príliš dlho vyčkával, než aby začal rozhovory s ruským prezidentom Vladimirom Putinom.

"Mali by sme sa pýtať sami seba, či niekto ako Putin nemal byť súčasťou tohto procesu o dosť skôr, než naopak s rozhovormi otáľať, kým nebolo príliš neskoro," povedal H. Hainer.

Adidas má na ruskom trhu veľké zastúpenie, v Rusku prevádzkuje viac ako tisíc predajní. Od začiatku tohto roka akcie Adidasu klesli o 15 percent, čiastočne aj kvôli obavám z vývoja na Kryme.

Európska únia s USA a ďalšími západnými štátmi uvalili na Rusko po zabraní Krymu sankcie. Teraz hrozia, že prikročia k hlbším ekonomickým obmedzeniam, pokiaľ Moskva neprispeje k upokojeniu krízy.

Šéf nemeckej poštovej a logistickej skupiny Deutsche Post Frank Appel upozorňuje na to, že ten, kto v uplynulých dvoch rokoch sledoval politický vývoj, nemôže byť udalosťami na Ukrajine prekvapený. "Bolo potrebné lepšie predvídať, čo bude výsledkom toho, keď sa niekto zvonku snaží na prednom dvore mocnosti o politické zmeny," povedal F. Appel.

Rusko je pre Nemecko jedenástym najväčším obchodným partnerom, objem obchodu za minulý rok podľa obchodnej asociácie Východný výbor nemeckého hospodárstva dosiahol 76,5 miliardy eur. Množstvo spoločností sa teraz obáva, že ich obchody kvôli sankciám utrpia.

Nemecko, ako pripomína agentúra Reuters, je závislé na ruskom plyne, ktorý tvorí 35 percent jeho spotreby. Na obchodoch s Ruskom navyše závisí 300-tisíc nemeckých pracovných miest.