Príbeh úspechu PPA CONTROLL sa začal písať ešte v minulom storočí, kedy sa vedeniu spoločnosti podarilo transformovať problémový podnik na prosperujúceho a stabilného lídra. „V čase zamestnaneckej privatizácie štátneho podniku PPA v roku 1991 mnohí predpokladali, že do pol roka skončíme. Ubehlo už viac ako 30 rokov a my sme sa namiesto toho stali dôležitými hráčmi na trhu,“ spomína majoritný akcionár skupiny Karol Pavlů. Z malého odštepného závodu sa stalo silné zoskupenie s desiatimi dcérskymi spoločnosťami a viac ako 850 zamestnancami. 

Doma aj v zahraničí 

Skupina PPA CONTROLL nechýba pri ničom dôležitom, čo sa v slovenskej energetike deje. Je stabilnou súčasťou prác pri odstavovaní a prevádzke jadrových reaktorov v Jaslovských Bohuniciach, ale aj pri výstavbe tretieho a štvrtého bloku v Mochovciach.  

V zahraničí PPA CONTROLL participuje pod vedením EDF a jej dcérskej spoločnosti Framatome na výstavbe jadrovej elektrárne Hinkley Point C vo Veľkej Británii. Skupina sa podieľa aj na výstavbe experimentálneho fúzneho reaktora v rámci projektu ITER vo Francúzsku. Snahou je náhrada a možná perspektíva výroby elektriny fúznou reakciou. „Montovali sme komponenty technológie napájania tokamaku a zároveň bezpečného zvedenia a neutralizovania nahromadenej energie vytvorenej jadrovou fúziou,“ vysvetľuje náročnosť zákazky obchodný riaditeľ dcérskej spoločnosti PPA ENERGO Peter Spilý.  

Teplárne bez uhlia 

Holding sa v minulosti prioritne zameriaval na jadrovú energetiku, až neskôr začal manažment hľadať  priestor aj v iných odvetviach, konkrétne aj v teplárenstve. 

V roku 2018 sa spoločnosti podarilo získať zákazku na modernizáciu a ekologizáciu teplárne v Martine. V zrekonštruovaných priestoroch inštalovali štyri horúco vodné kotly a v novovybudovanej hale tri kogeneračné jednotky. Celkový novo inštalovaný elektrický výkon je teraz 28 MW a tepelný výkon až 80 MW. „V Martine tak mohli úplne odstaviť spaľovanie uhlia a prejsť na moderný ekologický a ekonomický spôsob kombinovanej výroby tepla a elektrickej energie,“ hovorí o benefitoch projektu Erik Vicena z PPA CONTROLL. Kogeneračné jednotky vyrábajú nominálne množstvo tepla v podobe teplej vody na vykurovanie a úžitkovej teplej vody pre mesto Martin a zároveň dodávajú elektrickú energiu do siete. 

Ekologický zdroj výroby tepla na báze zemného plynu a bioplynu spoločnosť „na zelenej lúke“ postavila a odovzdala v roku 2021 aj pre Slovenské cukrovary v Seredi. „Projekt bol výzvou aj tým, že musel vyriešiť problémy špecifické pre cukrovary, a to energetickú náročnosť výroby, ktorá je zároveň sezónna, trvá od septembra do januára. Riešenie si vyžadovalo návrh takého zdroja na výrobu energie, ktorý bude ekologický, ekonomický a nebude vytvárať finančné a energetické straty ani zvyšovať nároky na údržbu počas mesiacov, keď investor nepotrebuje energiu na výrobu,“ objasňuje náročnosť zákazky Erik Vicena. Podobný projekt novej teplárne realizuje holding aj pre Moravskoslezský Cukrovar v Opave.   

Kotly novej ekologickej teplárne na báze zemného plynu a bioplynu v spoločnosti Slovenské cukrovary Sereď.
Zdroj: PPA CONTROLL
Kotly novej ekologickej teplárne na báze zemného plynu a bioplynu v spoločnosti Slovenské cukrovary Sereď.

PPA CONTROLL participuje aj na modernizácii najvýkonnejšej uhoľnej elektrárne v Českej republike. V Dětmaroviciach uhlie ako primárny zdroj nahradí kombinácia biomasy a zemného plynu. „S ČEZ Teplárenská, a.s., sme podpísali kontrakt na dodávku dvoch kogeneračných jednotiek aj s príslušenstvom,“ vysvetľuje Erik Vicena. Teplom z prevádzky ich motorov bude zásobovaných 14-tisíc domácností v Orlovej a v Bohumíne na desiatky budúcich rokov. Emisie CO2, síry, dusíka a tuhých znečisťujúcich látok by sa mali odhadom znížiť o 94 až 98 percent.  

Ekologické spaľovne 

V PPA CONTROLL sú právom presvedčení, že moderné spaľovne sú efektívnym a ekologickým riešením problémov s komunálnym odpadom. „Fungujú tak, že časť energie získanej spaľovaním odpadu sa premení na elektrickú energiu potrebnú na samotný chod zariadenia. Stále však ostáva ešte väčšia časť energie, ktorá putuje do rozvodnej siete a ďalej sa využíva na výrobu tepla a teplej vody pre veľké priemyselné objekty, nemocnice, nákupné centrá aj obytné štvrte,“ vysvetľuje Erik Vicena z PPA CONTROLL. 

Dcérska spoločnosť PPA ENERGO napríklad participovala na výstavbe spaľovne komunálneho odpadu Rookery South vo Veľkej Británii, ktorá je najmodernejšou svojho druhu na svete. Spoločnosť potom svoje skúsenosti využila v ešte rozsiahlejšom projekte výstavby spaľovne v Newhurste. 

Jedna z najmodernejších spaľovní komunálneho odpadu na svete stojí v Newhurste, Veľká Británia.
Zdroj: PPA CONTROLL
Jedna z najmodernejších spaľovní komunálneho odpadu na svete stojí v Newhurste, Veľká Británia.

Obchodný riaditeľ PPA ENERGO Peter Spilý je presvedčený, že keby sa spaľovanie odpadu na Slovensku využívalo vo väčšej miere, vyriešilo by sa niekoľko problémov naraz. „Po prvé problém so skládkami, po druhé problém ako získať potrebnú energiu, keď sa utlmuje spaľovanie uhlia. Postaviť atómovú elektráreň trvá príliš dlho a obnoviteľné zdroje ako slnko či vietor sa zatiaľ v našich geografických podmienkach nedajú využiť bez toho, aby sa vyriešili ťažkosti s výpadkami pre počasie,“ dodáva Peter Spilý. 

O efektivite spaľovní svedčí aj fakt, že z jednej tony komunálneho odpadu sa dá získať 8 až 12 GJ energie. „Pre lepšiu predstavu, rovnaké množstvo získame spálením tony hnedého uhlia, no s neporovnateľne horším vplyvom na životné prostredie,“ objasňuje Erik Vicena. 

Výroba elektromobilov 

Skupina PPA CONTROLL sa dokázala presadiť aj pri výstavbe závodu GigaFactory pri Berlíne. „Naším cieľom je vypracovať sa odbornou a spoľahlivou prácou z dodávateľa konkrétneho projektu na partnera značky Tesla,“ verí Peter Spilý, obchodný riaditeľ PPA ENERGO ​zo ​skupiny PPA CONTROLL.  

Holding má záujem podieľať sa aj na výstavbe novej baterkárne, ktorú chystajú Inobat a Gotion, pri Šuranoch. „Napríklad v Maďarsku je už niekoľko závodov na výrobu batérií do elektromobilov a boli sme pri výstavbe každého z nich,“ spresňuje motiváciu Peter Spilý. 

Ekologická vízia 

„Chceme byť zdrojom inšpirácie úspešných a vytvárať svet čistejších a ​     ​​komfortnejších ​technológií,“ znie nová vízia skupiny PPA CONTROLL. „Ak sa pozriete dovnútra akejkoľvek veľkej spoločnosti, tak tá za svoju stabilitu vďačí práve sile svojho presvedčenia, ako aj príťažlivosti tohto presvedčenia pre svojich ľudí,“ vysvetľuje jej generálny riaditeľ Bystrík Berthoty.  

Z PPA CONTROLL sa tak stala skupina expertov z oblasti energetiky, dopravnej infraštruktúry a priemyslu so širokým záberom vysoko odborného know-how, aké doteraz obsiahla máloktorá slovenská spoločnosť. „Silu našej skupiny vidíme práve vo vysokej kvalite práce, neustálom inovovaní našich činností, zvyšovaní know-how a kľúčovom rozdelení kompetencií. Vďaka synergii vzájomnej spolupráce posledných 20 rokov neustále rastieme,“ uzatvára generálny riaditeľ a predseda predstavenstva PPA CONTROLL Bystrík Berthoty.  

PPA CONTROLL – Odborníci na veľké veci
  • Kultúra istoty a bezpečnosti značí najmä otvorenú komunikáciu medzi zamestnancami a manažmentom.
  • Vynaliezavosť predstavuje schopnosť efektívne reagovať na požiadavky zákazníkov.
  • Partnerstvo a spolupatričnosť sú založené na viere v silu kolektívnej práce a vzájomnej podpory na dosiahnutie spoločných cieľov.