Farmaceutická firma AstraZeneca zatiaľ neposkytla žiadne presvedčivé vysvetlenie, prečo nemôže v prvom štvrťroku dodať krajinám Európskej únie sľúbený počet dávok vakcíny proti ochoreniu Covid-19. V rozhovore so stanicou Deutschlandfunk to dnes povedala predsedníčka Európskej komisie (EK) Ursula von der Leyenová.

Firma AstraZeneca, ktorá vyvinula vakcínu proti Covidu-19 v spolupráci s Oxfordskou univerzitou, pred týždňom Európskej komisii oznámila, že v prvom štvrťroku dodá únijným krajinám menej očkovacích látok, ako bolo pôvodne dohodnuté. Zdôvodnila to okrem iného problémami vo svojej belgickej továrni, ktorú nemala vzhľadom k údajne príliš neskorej objednávke EÚ čas pripraviť na zvýšenú výrobu. Podľa von der Leyenovej ale firma neposkytla k obmedzeniu dodávok vakcín žiadne presvedčivé vysvetlenie. Objednávky zo strany EÚ sú podľa šéfky EK záväzné a zmluva je v tomto ohľade „úplne jasná". Aby podporila svoje stanovisko, chce dnes komisia podľa von der Leyenovej zmluvu s firmou AstraZeneca zverejniť. Časť pasáží bude však začiernenou.

Farmaceutický závod na výrobu vakcíny proti COVID-19 od AstraZeneca v Belgicku
Neprehliadnite

V továrni, kde AstraZeneca vyrába vakcínu, sa z poverenia EK konala inšpekcia

Komisia čelí tlaku na to, aby bola ohľadom podmienok spoločných únijných kontraktov s výrobcami vakcín transparentnejšia. EK preto vyzvala firmy, aby súhlasili so zverejnením zmlúv, čo AstraZeneca podľa niektorých médií mieni urobiť. Podľa informácií, ktoré omylom zverejnila v decembri na twitteri belgická ministerka, platí EÚ za jednu očkovaciu dávku od firmy AstraZeneca necelých 1,8 eura, čo je výrazne menej ako u iných výrobcov. Dostáva tak vakcínu lacnejšie než napríklad USA, ktoré platí viac než dvojnásobok.

Zmluva podľa von der Leyenovej obsahuje presne stanovené množstvo vakcíny, aké mala AstraZeneca dodať v decembri a v prvých troch štvrťrokoch tohto roka. „AstraZeneca nás tiež v tejto zmluve výslovne ubezpečila, že žiadne iné záväzky nebudú brániť plneniu zmluvy," uviedla.
Podľa predsedníčky EK sa vzhľadom k rýchlosti vývoja vakcíny počítalo s tým, že spočiatku sa vyskytnú určité problémy. „To je tiež v poriadku," povedala von der Leyenová. Európska komisia ale požaduje od firmy AstraZeneca vysvetlenie, aby sa mohlo nájsť spoločné riešenie.

WA 17 Oxford - Vrchná zdravotná sestra Sam Fosterová očkuje 88-ročného Trevora Cowletta, ktorý sa stal jedným z prvých zaočkovaných proti koronavírusu vakcínou vyvinutou Oxfordskou univerzitou a spoločnosťou AstraZeneca v pondelok 4. januára 2021. Vakcínu mu podali v Churchillovej nemocnici v britskom meste Oxford. FOTO TASR/AP



88-year-old Trevor Cowlett receives the Oxford University/AstraZeneca COVID-19 vaccine from nurse Sam Foster, at the Churchill Hospital in Oxford, England, Monday, Jan
Neprehliadnite

Nemecká komisia seniorom neodporúča vakcínu od firmy AstraZeneca

Kritiku na adresu Európskej komisie von der Leyenová v rozhovore s rádiom Deutschlandfunk odmietla. Dohoda bola podľa nej uzavretá včas. Skutočnosť, že si Británia vakcínu objednala skôr ako EÚ, nemôže mať podľa nej na dodávky žiadny vplyv. „Nie je to ako u pekára, kde stojíte vo fronte," uviedla. Británia sa s firmou AstraZeneca dohodla na dodávke 100 miliónov dávok vakcíny, EÚ si o niečo neskôr objednala 300 miliónov dávok.

Európska komisia v rámci dohody uzatvorenej vlani v auguste súhlasila s tým, že zaplatí firme AstraZeneca 336 miliónov eur. Hovorca EK vtedy uviedol, že peniaze boli uhradené a slúžili na vývoj a výdavky spojené s výrobou vakcíny. Únijní činitelia však tento týždeň novinárom povedali, že komisia zaplatila vopred len časť spomínanej sumy a ak firma nedodrží kontrakt, mohol by podľa nich Brusel vymáhať uhradenej peniaze späť.

AstraZeneca
Neprehliadnite

K prerušeniu dodania vakcín od AstraZeneca nedôjde, tvrdí šéf úradu britskej vlády

Agentúra Reuters s odvolaním sa na svoje zdroje dnes uviedla, že AstraZeneca v snahe urovnať spor ponúkla EÚ, že dodá v prvom štvrťroku o osem miliónov dávok vakcíny viac. EÚ to ale podľa agentúry Reuters odmietla, pretože by tak ďalej dostala menej dávok, než jej podľa jej výkladu zmluvy do konca marca prislúcha.

Kvôli dodávkam vakcíny AstraZeneca rastie aj napätie medzi EÚ a Britániou. Firma má dva výrobné závody v Británii a dva v EÚ. Eurokomisárka pre zdravotníctvo Stella Kyriakidisová tento týždeň povedala, že zmluva s firmou AstraZeneca počíta s tým, že keď nebude stačiť produkcia zo závodov, ktoré má AstraZeneca v únijných krajinách, môžu ju nahradiť vakcíny z tých britských. Firma aj britská vláda to odmietajú.

KK17 archív Cambridge - Na archívnej snímke z 18. júla 2020 logo britsko-švédskej  farmaceutickej firmy AstraZeneca v britskom meste Cambridge. Ďalšia vakcína proti ochoreniu COVID-19 má podľa klinických testov relatívne vysokú účinnosť. Britský farmaceutický koncern AstraZeneca v pondelok 23. novembra 2020 uviedol, že vakcína, ktorú vyvíja spoločne s Oxfordskou univerzitou, má podľa predbežných výsledkov klinických testov priemernú účinnosť 70 %, pričom jej účinnosť môže v závislosti od spôsobu
Neprehliadnite

AstraZeneca požiadala regulačný úrad EÚ o schválenie vakcíny proti Covid-19

Námestníčka britského ministra spravodlivosti Lucy Frazerová dnes povedala, že na rozdiel od EÚ nebude Británia zverejňovať svoju zmluvu s firmou AstraZeneca. Podľa nej by to ohrozilo národnú bezpečnosť. Očkovacia látka firmy AstraZeneca zatiaľ nie je schválená pre núdzové použitie v Európskej únii. Čaká sa, že Európska agentúra pre lieky (EMA) odporučí jej schválenie už dnes. Európska komisia by ako v minulých prípadoch mohla súhlas s podmienečné registráciou na únijným trhu vydať niekoľko hodín po zverejnení stanoviska EMA.

Nemecké médiá v uplynulých dňoch špekulovali, že by mohla únijná agentúra odporučiť podávanie vakcíny len ľuďom mladším ako 65 rokov. Už vo štvrtok nemecká očkovacia komisia pri Inštitútu Roberta Kocha (RKI) odporučila, aby sa vakcína firmy AstraZeneca podávala len ľuďom od 18 do 64 rokov. K účinnosti látky u seniorov podľa nej totiž zatiaľ nie je k dispozícii dostatok dát.