Poslanci schválili novelu zákona o podmienkach výkonu volebného práva, ktorá stanovuje jednokolovú voľbu predsedu samosprávneho kraja. Pokiaľ ju podpíše prezident, už v tohtoročných krajských voľbách sa predsedom stane kandidát s najvyšším počtom získaných hlasov voličov. Doposiaľ bol predsedom už v prvom kole zvolený kandidát iba v prípade, ak dostal viac ako polovicu hlasu.
„Praktické skúsenosti ukázali, že voliči sú skôr motivovaní zúčastniť sa na prvom kole volieb, v ktorom volia aj poslancov do zastupiteľstva samosprávneho kraja. Účasť na druhom kole volieb býva veľmi nízka, a preto ani voľby v tomto prípade nie sú úplným odrazom vôle voličov. Štát však na zabezpečenie druhého kola voľby vynakladá nezanedbateľné finančné prostriedky,“ zdôraznili poslanci zo strany Smer-SD.
Zároveň pripomínajú, že pravidlo jednokolovej voľby sa uplatňuje aj pri voľbách starostov obcí a primátorov miest, pričom postavenie a zodpovednosť primátorov veľkých krajských miest sú porovnateľné s postavením a zodpovednosťou predsedov samosprávnych krajov.
Zmenou zákona podľa predkladateľov dôjde k významnej úspore peňazí. Napríklad vo voľbách v roku 2013 sa druhé kolo konalo v piatich samosprávnych krajoch. Ak by sa druhé kolo volieb v tomto čase nekonalo, ušetrilo by sa približne 2,4 milióna eur.
Opozícia novelu kritizuje
Opozičná poslankyňa Veronika Remišová (OĽaNO) sa v pléne vyjadrila, že je „obrovským diletantizmom, keď vládni poslanci idú meniť volebný systém pár mesiacov pred voľbami“. Voľby budú v novembri, a preto poslanec Dušan Bublavý (Smer-SD) uviedol, že je dostatok času na to, aby politické strany vybrali toho najlepšieho kandidáta na župana.
Martin Klus (SaS) v rozprave povedal, že v jednokolových voľbách sa hlasy rozriedia medzi viacero kandidátov a že uspieť tak môžu protisystémové a extrémistické sily. Práve dvojkolová voľba však naposledy pomohla terajšiemu šéfovi krajne pravicovej strany Kotleba – Ľudová strana Naše Slovensko Marianovi Kotlebovi, ktorý sa stal prekvapivo predsedom Banskobystrického kraja.
Regionálne a komunálne voľby pripadnú na rovnaký deň
Parlament vo štvrtok schválil aj návrh novely ústavy, aby sa regionálne voľby konali v rovnakom termíne ako komunálne. Cieľom schválenej novely ústavy je predĺženie volebného obdobia orgánov vyšších územných celkov pre jedny voľby na päť rokov, a to pre voľby, ktoré budú v roku 2017.
Tým sa vytvorila možnosť, aby sa voľby do orgánov samosprávy obcí a orgánov vyšších územných celkov v roku 2022 mohli konať v jeden deň. Predkladatelia argumentujú, že zjednotením volebného obdobia možno vytvoriť právne podmienky pre to, aby sa voľby orgánov samosprávy obcí a vyšších územných celkov mohli konať v rovnakom čase.
„Pre voliča to znamená voliť tieto orgány v jeden deň, na rovnakom mieste, čo mu v konečnom dôsledku nielen usporí čas, ale najmä zvýši pozornosť vo vzťahu ku kandidátom a prirodzenému výberu tých z nich, ktorí sú spôsobilí plniť jeho predstavy v jednotlivých orgánoch. Pre kandidátov a politické strany by mal takýto postup vyvolať kreatívnejšie programy a zlepšiť výber kandidátov pre jednotlivé funkcie,“ zdôvodnili svoj návrh poslanci Vladimír Faič, Martin Glváč, Tibor Glenda, Gábor Gál, Andrej Hrnčiar, Dušan Jarjabek a Martin Nemky.