Prelomiť autoritársku alianciu EÚ nebude jednoduché. Nech už sa ich vzťah stane akokoľvek toxickým, Maďarsko a Poľsko sú na sebe stále závislé, pokiaľ ide o hlasovanie v Rade. No parlamentné voľby v Poľsku, ktoré sa konajú v roku 2023, sa blížia a neustály tlak na maďarsko-poľské väzby by mohol stačiť na to, aby sa tento vzťah prerušil, píše Euractiv.
Po budúcoročných voľbách by sa Poľsko mohlo vrátiť k dodržiavaniu hodnôt EÚ a Maďarsko bude pravdepodobne pokračovať vo svojom autokratickom smerovaní. EÚ už preto začala pracovať na izolovaní Maďarska s cieľom minimalizovať škody.
Objavujú sa prvé trhliny
Maďarsko a Poľsko svojimi útokmi na demokraciu a právny štát roky formovali autoritárske spojenectvo. Maďarsko a Poľsko jeden druhého chránili v otázkach, kde sa vyžadovala jednohlasnosť, akým je najvážnejší sankčný mechanizmus EÚ podľa článku 7 Zmluvy o EÚ.
No v tomto vzťahu sa začali objavovať trhliny. Poľsko bolo jedným z najdôležitejších hlasov vyjadrujúcich podporu prísnym sankciám voči Rusku a proaktívnej podpore Ukrajiny. Maďarsko bolo oveľa zdržanlivejšie. Orbán bol Putinovým podporovateľom až kým to nebolo politicky nemožné.
Poľsko si môže pokaziť imidž
Nejednoznačný prístup Maďarska k Rusku má za následok ochladzovanie jeho vzťahov s poľskou vládou. Poľský prezident Andrzej Duda sa vyjadril proti Orbánovej neochote uvaliť na Rusko prísnejšie sankcie, pričom tvrdí, že táto politika ho „vyjde draho“.
Ďalší aspekt poľsko-maďarského priateľstva utrpel, keď Orbán kritizoval volebnú monitorovaciu misiu OBSE za „systematickú politickú zaujatosť“ a následne pozval ultrakonzervatívny poľsko-katolícky think-tank Ordo Iuris na konkurenčnú pozorovateľskú misiu.
Toto napätie predstavuje príležitosť k prelomeniu autoritárskeho spojenectva. Podľa mnohých sa pre konzervatívnu vládnu koalíciu Poľska stávajú Fidesz a Orbán toxickými, dokonca rádioaktívnymi. Pre Právo a spravodlivosť (PiS) bolo ťažké udržať si imidž drsných obrancov Poľska a Ukrajiny pred ruskou agresiou, keď si predstavitelia strany len pred pár týždňami podávali ruky s krajne proruskými maďarskými politikmi.
Komisia začala konať
Európska komisia využila príležitosť, ktorú predstavuje znovuzvolenie Orbána, na to, aby pohla s uplatnením mechanizmu podmienenosti právnym štátom voči Maďarsku. Peniaze EÚ nesmú naďalej financovať maďarskú kleptokraciu.
Komisia by ale zároveň mala verejne vyhlásiť, že nezamýšľa využiť nariadenie o podmienenosti proti Poľsku, a tým zasadí klin medzi týchto dvoch spojencov, pokiaľ ide o právny štát.
Existuje k tomu podstatný dôvod. Prostriedky EÚ sú v Maďarsku ohrozené neprimerane viac než v Poľsku. Fidesz a Orbán využívajú peniaze EÚ, aby si naplnili vrecká, zatiaľ čo PiS a Kaczyński sa k takémuto činu neuchyľujú. Poľsko má veľmi dobrú históriu míňania prostriedkov EÚ, obsahuje len málo prípadov korupcie a úplatkárstva.
Samozrejme, tlak na Poľsko v oblasti právneho štátu by sa nemal prestať vyvíjať úplne. Prostriedky z fondu obnovy by mu nemali byť uvoľnené, kým Poľsko nevykoná rozsudky Súdneho dvora EÚ týkajúce sa nezávislosti súdnictva. No zo strategických, politických a právnych dôvodov by sa Komisia mala prestať k Poľsku a Maďarsku správať tak, ako keby išlo o rovnaké prípady.
Umiernenejší prístup voči Poľsku by mu vyslal signál, že jeho jednota so zvyškom EÚ a prijímanie rizika, pokiaľ ide o Rusko, so sebou nesú prísľub odmeny. Zároveň si zbabelosť a nejednotnosť maďarskej vlády zaslúžia len ďalšiu izoláciu.
Komisia konečne zakročila voči Orbánovi
Predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová v pléne Európskeho parlamentu oznámila, že Komisia spúšťa mechanizmus na ochranu európskych peňazí proti Maďarsku. Tento proces povedie k zastaveniu eurofondov tečúcich Orbánovi. O peniaze nemajú prísť maďarské samosprávy či mimovládky - Orbán však príde o kontrolu nad ich tokmi, informoval o tom podpredseda Európskeho parlamentu Michal Šimečka.
„Nie je žiaden dôvod, aby občania Slovenska - alebo inej európskej krajiny - financovali oligarchov a propagandu Viktora Orbána. Maďarská vláda dlhodobo potláča ľudské práva, slobodu médií a demokratickú politickú súťaž vo vlastnej krajine. Sabotuje európske hodnoty, paktuje s Vladimirom Putinom a slúži ako jeho trójsky kôň v EÚ. A to všetko za prispenia miliárd eur z rozpočtu EÚ. Toto však končí, oznámil podpredseda EP.
„Som presvedčený, že k tomuto kroku sa malo pristúpiť skôr: o korupcii a zneužívaní európskych peňazí v Maďarsku sme vedeli roky. Maďari a Maďarky za toto otáľanie zaplatia vysokú cenu v podobe ďalších rokov s Orbánom pri moci. No dnešné rozhodnutie je správny a nevyhnutný krok. Teraz, a obzvlášť po Putinovej agresii, už nesmieme vynaložiť ani euro na nedemokratických lídrov, ktorí oslabujú Európu zvnútra. Na čele s Viktorom Orbánom, uzavrel Michal Šimečka.