Kreslá v parlamente si rozdelí osem strán, čo skomplikuje rokovania o vytvorení novej vlády. Podľa komentátorov tak Slovensku hrozí ústavná kríza a vypísanie predčasných volieb.
Smer-SD dostal podľa oficiálnych konečných výsledkov volieb 28,28 percenta hlasov v porovnaní so ziskom 44,4 percenta pred štyrmi rokmi. R. Fico však oznámil, že sa pokúsi zostaviť novú vládu, aj keď to nebude ľahké a zrejme to aj potrvá dlhšie, než bolo doteraz zvykom.
„Myslím, že je šanca na zostavenie vlády tak, že by sa vybralo zo skupiny piatich strán. Netvrdím, že by mala mať päť členov,“ povedal R. Fico.
Podľa tradície neformálne poverenie hlavy štátu na zostavenie novej vlády ako prvý dostáva víťaz volieb. Ak sa to Smeru-SD nepodarí, pomyselnú štafetu plánuje prevziať Sloboda a solidarita (SaS) europoslanca Richarda Sulíka, ktorá prekvapivo skončila na druhom mieste so ziskom 12,10 percenta hlasov.
Smer-SD to so zostavením kabinetu nebude mať jednoduché, pretože SaS a v poradí tretie najsilnejšie zoskupenie Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti-NOVA povolebnú spoluprácu s Ficovou stranou odmietli.
Aj opozičným stranám sa vzhľadom na rozloženie síl v parlamente ale bude len ťažko hľadať potrebná väčšina, aby dokázali vytvoriť stabilnú vládu bez účasti Smeru-SD. Zatiaľ tak nie je jasná podoba budúcej vlády, ktorá na začiatku leta prevezme na pol roka slovenské predsedníctvo v EÚ.
Najväčšie slovenské strany už vylúčili spoluprácu s ĽSNS pravicového radikála a predsedu Banskobystrického kraja Mariana Kotlebu, ktorá dostala 8,04 percenta hlasov a napriek skorším prieskumom bude mať prvýkrát zastúpenie v parlamente. Kotlebovo zoskupenie mnohí politici, okrem iného aj šéf diplomacie Miroslav Lajčák, označujú za neonacistické, hoci samotná strana to odmieta.
Do slovenského parlamentu sa pod vedením nového predsedu Andreja Danka vrátila nacionalistická Slovenská národná strana (SNS), ktorú v minulosti viedol kontroverzný Ján Slota, známy svojimi urážkami a atakmi voči Rómom či Maďarom.
Kreslá v parlamente získalo tiež nové hnutie Sme rodina - Boris Kollár podnikateľa Borisa Kollára. Až na ôsmom mieste skončila strana Sieť, ktorá bola pred voľbami považovaná za hlavného vyzývateľa Smeru-SD.
Naopak tesne pod päťpercentnou hranicou, ktorej zdolanie zaručuje vstup do parlamentu, prekvapivo skončilo Kresťanskodemokratické hnutie (KDH), ktoré sa tak prvýkrát v ponovembrovej histórii ocitlo mimo parlamentu.