Nepochybne najsledovanejšie župné voľby prebehli Banskobystrickom kraji. Skúsenosti z minulosti, keď prieskumy a realita v prípade šéfa ĽS Naše Slovensko Mariana Kotlebu nesedeli, nabádajú na opatrnosť. Kotlebovci už preukázali, že vo finále dokážu mobilizovať svojich voličov, aj tých skrytých.

Marian Kotleba nakoniec stratil Banskú Bystricu a výrazne zaostal za súperom Jánom Lunterom. Ten získal viac než 48,53 percent hlasov, zatiaľ čo M. Kotleba len 23,24 percenta. „Vyzerá to, že sme vyhrali. Ďakujem všetkým voličom za dôveru. S veľkým napätím očakávame výsledky kandidátov na poslancov,“ povedal J. Lunter v značnom predstihu, kedy bolo sčítaných približne 65 percent hlasov.

Poďakoval sa svojej rodine, ale aj voličom – niektorí podľa neho prišli voliť až z Kodane, Londýna, pretože chceli konečne zmenu. „Otvorím dvere a vyvetrám,“ komentoval so smiechom svoje prvé kroky po odchode M. Kotlebu z kresla jeho nástupca. Kotlebovci sa k výsledkom volieb vyjadria v nedeľu popoludní.

Volebná účasť: Banskobystrický kraj - 40,29 percent

Pozrite si kompletné výsledky župných volieb v jednotlivých krajoch

Vo voľbách skončil Kotleba a Smer zažil tvrdú porážku

Ján Lunter počas tlačovej konferencie Zdroj: SITA

 

V Bratislave vyhral Juraj Droba

Županom v Bratislave sa stal Juraj Droba, ktorý získal viac než 20 percent hlasov. Súboj bol až do posledných chvíľ veľmi napätý, pretože o prvé miesto súperil aj nezávislý kandidát Rudolf Kusý, Milan Ftáčnik a Ján Mrva.

Výsledkovo zaostal za očakávaniami súčasný župan Pavol Frešo, ktorý získal len niečo cez 10 percent hlasov. Rozlúčil sa pri kontajneri Riviéra na Molecovej ulici. „Pri aktuálnom sčítaní hlasov je zrejmé, že som neuspel. Budem gratulovať tomu, kto sa stane víťazom a pevne verím, že to bude niekto z pravice, lebo by mala zostať zachovaná kontinuita v rámci Bratislavy,“ povedal P. Frešo a dodal, že sa teší aspoň z toho, že z Banskej Bystrice bol „extrémizmus vyprášený“.

Priebežné výsledky volieb si pozrite tu.

Až na treťom mieste skončil Milan Ftáčnik, ktorý si rozložil volebný štáb v petržalskej Inchebe. J. Drobovi zablahoželal telefonátom počas tlačovky. Svoj neúspech pripísal z časti k tomu, že strana Smer-SD rozoslala sympatizantom a členom strany list, v ktorom vyzýva, aby v nadchádzajúcich župných voľbách volili práve jeho. „Ako nezávislý kandidát som nechcel byť spájaný so žiadnou stranou,“ povedal M. Ftáčnik. Novému županovi v Bratislave zablahoželala aj šéf SaS Richard Sulík, ktorý povedal, že „neviem aká strašná pravica zvalcovala veľký Smer“.

Volebná účasť: Bratislavský kraj - 31,34 percent

Vo voľbách skončil Kotleba a Smer zažil tvrdú porážku

Juraj Droba počas osláv Zdroj: SITA

Prvá županka bude v Žiline

Dôkazom je Žilinský kraj. Súčasný „smerácky“ župan Juraj Blanár priznal porážku a pogratuloval k víťazstvu Erike Jurinovej, ktorá kandidovala s podporou OĽANO, SaS, KDH, OKS, NOVA. Vo voľbách získala o 15-tisíc hlasov viac než jej najväčší súper. Stala sa tak vôbec prvou župankou na Slovensku. Sľúbila, že chce zastupovať nielen tých, ktorí ju volili, ale všetkých obyvateľov kraja.

Priebežné výsledky volieb si pozrite tu.

J. Blanár hodnotenie volebného výsledku považoval za predčasné. „Máme na to čas. Myslím si, že tých argumentov alebo tých vecí, ktoré mohli spôsobiť tento výsledok, je viacej. Kampaň bola vedená naozaj niekedy na hrane právd a poloprávd. Mohli ste sledovať všetky tie okrúhle stoly, ktoré sa miešali s kompetenciami a mimo kompetencií. Ešte raz chcem povedať, že je predčasné hovoriť, že čo bolo hlavnou príčinou tohto výsledku,“ vysvetlil J. Blanár.

Volebná účasť: Žilinský kraj - 33,84 percent

Po 16 rokoch v Prešove zmena

Tvrdú porážku zažil Smer aj v Prešove, kde župana Petra Chudíka po neuveriteľných 16 rokoch vystriedal Milan Majerský (KDH, SaS, OĽaNO, NOVA). Vo voľbách získal 40,36 percenta hlasov, kým jeho súper zo Smeru len 30,6 percent.

„Som veľmi rád, možno to prekvapilo, lebo tie prieskumy boli trochu iné, ale my sme si to naozaj odmakali, boli sme v uliciach medzi ľuďmi a tá obeta a námaha sa naozaj vyplatila,“ zhodnotil nový župan. Do Prešove prišiel aj predseda KDH Alojz Hlina, ktorý povedal, že „štvrtý november je dňom, keď sa na Slovensku skončil Smer.“ P. Chudík priznal volebnú porážku a súperovi „blahoželám a držím palce pri úspešnom riadení prešovskej župy.“ Zároveň priznal, že je z porážky sklamaný.

Volebná účasť: Prešovský kraj - 29,40 percent

Raši skončil v Košiciach, v Trnave Mikuš

Smer stratil aj kreslo predsedu Košického samosprávneho kraja. Richardovi Rašimu (Smer-SD) mu ho ukradol jeho súper Rastislav Trnka. Šiel do posledných momentov o strhujúci súboj, ktorý rozhodol len 0,6 percentuálneho bodu. To ako je dôležitý každý hlas tu platil doslovne. Rozdiel medzi prvým a druhým bol len 875 hlasov. V každom prípade šlo zrejme o najprekvapujúcejšiu porážku v župných voľbách a dôkaz, že Smer definitívne voľby prehral.

Oslavné pokriky a otváranie šampanského mal v skorom predstihu za sebou aj Jozef Viskupič (OĽaNO, SaS, KDH, NOVA, OKS a Zmena zdola), ktorý sa s prehľadom stal predsedom Trnavského samosprávneho kraja. Súčasného dlhoročného župana Tibora Mikuša nazval dosluhujúcim už počas predbežných výsledkov.

Kým J. Viskupič získal 42,90 percent hlasov, jeho súper len 30,55 percent. T. Mikuš označil kampaň za podlú, plnú klamstiev a výmyslov. Končiaci predseda Trnavského samosprávneho kraja, ktorého podporovali vládne strany Smer aj SNS, svoju volebnú kampaň orientoval predovšetkým na seniorov a ignoroval sociálne siete.

„Aby samospráva mala zmysel a logiku, župan musí ťahať za jeden koniec povrazu so všetkými primátormi a starostami,“ povedal 41-ročný J. Viskupič. Sľubuje tiež vykonanie základných aj hĺbkových auditov v inštitucionálnej, personálnej a finančnej oblasti, aby vedel identifikovať „nášľapné míny“.

Preveriť chce tiež intenzívne asfaltovanie vo volebnom roku, ktoré bolo kryté len rámcovou zmluvou. „Ja nie som zástancom nejakých hromadných personálnych čistiek, chcem počkať na personálny audit, ktorý povie, do akej miery sú niektoré posty oprávnené, do akej miery sú výkonné a efektívne,“ povedal k možným personálnym zmenám v úrade kraja.

Volebná účasť: Trnavský kraj - 24,74 percent, Košický kraj - 26,73 percent

V Nitre a Trenčíne nič nové

Staronovým a doposiaľ v histórii Nitrianskeho samosprávneho kraja (NSK) jediným predsedom kraja zostane aj v nasledujúcich piatich rokoch Milan Belica. Predsedom kraja je nepretržite od roku 2001.

Ako nestraník kandidoval počas piatich volebných období za 15 politických strán, do tohtoročných volieb išiel s podporou strán Smer, SNS a Most – Híd. „Chcem veriť, že aj budúce zastupiteľstvo nadviaže na dobré skúsenosti a výsledky, ktoré kraj má, že sa nebudeme hašteriť, ale budeme robiť pre ľudí v tomto kraji,“ povedal bezprostredne po oznámení výsledkov volieb.

Priebežné výsledky volieb si pozrite tu.

Rovnako po starom ostalo aj v Trenčíne. Jaroslav Baška (SMER-SD, SNS, MOST - HÍD, SZ ) v tohtoročných voľbách obhájil svoj post predsedu Trenčianskeho samosprávneho kraja so ziskom 49,98 percenta hlasov.
„Výsledok nie je len môj, je to výsledok aj všetkých ľudí, ktorí boli okolo mňa počas štyroch rokov. Chcem poďakovať rodine a všetkým, ktorí boli celé štyri roky pri mne. Veľmi si to vážim, človek sám nikdy nič neurobí,“ skonštatoval J. Baška.

Volebná účasť: Trenčiansky kraj - 26,32 percent, Nitriansky kraj - 26,83 percent