Produkcia stavených firiem v júli predstavovala objem 644,7 miliónov eur. To podľa Štatistického úradu SR zodpovedalo druhému najnižšiemu poklesu zo šiestich v tomto roku. Po zohľadnení sezónnych vplyvov sa stavebná produkcia medzimesačne znížila o 1,6 percenta. Zo štruktúry stavebnej produkcie medziročne poklesla dominantná nová výstavba o 7,1 percenta, pokles dynamiky sa držal tretí mesiac za sebou.
Volatilné výsledky
Ako povedal analytik Marián Kočiš, celková tuzemská stavebná produkcia je pod očakávaným tlakom a možno očakávať, že v stavebnej produkcií aj po zvyšok roka budú volatilné výsledky. „Náročné makroekonomické prostredie z ostatných rokov, zvýšené ceny materiálov v kombinácií s vyššou cenou práce a rastúcou cenou úverov budú celkovú stavebnú produkciu ovplyvňovať aj v tomto roku,“ poznamenal Kočiš.
V druhej polovici roka sa vo výsledkoch podľa neho naďalej bude prejavovať bázicky efekt. Nakoľko najmä v druhej polovici minulého roka potiahli stavebnú produkciu peniaze z eurofondov z končiaceho programového obdobia, ktoré pozitívne ovplyvnili najmä kategóriu inžinierskych stavieb. V tomto roku by sa do ekonomiky mali dostávať peniaze z plánu obnovy, ale tempo nebude podľa Kočiša stíhať za investíciami z minulého roka. Peniaze z nového programového obdobia budú tradične čerpané až bližšie ku koncu programového obdobia.
Vplyv hospodárskych cyklov
„Očakávame, že sa v strednodobom horizonte postupne v stavebnej produkcii prejaví aj efekt pokračujúceho uvoľňovania menovej politiky zo strany ECB, ktorá vstúpila do obdobia uvoľňovania menovej politiky,“ uvádza Kočiš. Nakoľko je ale stavebníctvo odvetvie, ktoré je výrazne ovplyvnené hospodárskym cyklom a zároveň sa zmeny dejú s istým oneskorením, respektíve zotrvačnosťou, možno tiež podľa neho očakávať, že isté uvoľnenie príde až v horizonte niekoľkých kvartálov, respektíve v budúcom roku. Celkové výsledky v nasledujúcich kvartáloch budú tiež závisieť od schopnosti efektívne vyčerpať európske peniaze.
„Myslíme si, že už v druhej polovici jesene by sme mohli vidieť silnejšie agregátne štatistiky, ale tento rok sa zaradí k výkonnostne určite slabším pre tuzemské stavebníctvo,“ povedal analytik 365.bank Tomáš Boháček. Ceny materiálov, či dostupnosť pracovnej sily budú spolu so stavom realitného trhu podľa jeho slov obmedzovať tempo rastu aktivity v sektore aj naďalej.