Ruskí poslanci vo štvrtok v prvom čítaní schválili návrh štátneho rozpočtu na budúci rok a rozpočtový výhľad na ďalšie dva roky,. Návrh počíta so zvýšením obranných výdavkov v budúcom roku o 30 percent, v tomto roku výdavky Ruska na armádu vzrástli o 70 percent. Na budúci rok majú byť na obranu a bezpečnosť vynaložené dve pätiny výdavkov ruského rozpočtu, a to bez započítania radu položiek vedených ako tajné.
Za návrh trojročného rozpočtu na roky 2025 až 2027 hlasovalo 314 poslancov, 78 sa zdržalo a jediný hlasoval proti. Druhé čítanie má nasledovať zrejme 14. novembra. Po schválení rozpočtu poslancami bude potrebné, aby zákon schválili ruskí senátori a podpísal prezident Vladimir Putin.
Hospodárenie s deficitom
Návrh počíta s tým, že rozpočty v nasledujúcich troch rokoch budú hospodáriť s deficitom. Schodok má v budúcom roku dosiahnuť 0,5 percenta hrubého domáceho produktu, v roku 2026 stúpne na 0,9 percenta a v roku 2027 to bude predstavovať 1,1 percenta HDP.
Výdavky na obranu majú v budúcom roku stúpnuť na 13,5 bilióna rubľov. Budú tak predstavovať 6,3 percenta HDP a 32 percent celkových rozpočtových výdavkov. V roku 2022, keď Rusko rozpútalo vojnu proti Ukrajine, výdavky na armádu predstavovali 5,5 bilióna rubľov.
Peniaze na vojnu
Ruská vláda v rozpočte zoškrtala peniaze na veľké projekty napríklad v zdravotníctve, aby ušetrila peniaze na vojnu. Vojenské výdavky pritom dosiahnu rekordnú výšku od sovietskych čias.
Podiel výdavkov súvisiacich s armádou v rozpočte nenecháva žiadny priestor pre pochybnosti o odhodlaní Kremľa uspieť vo vojne proti Ukrajine bez ohľadu na ekonomické náklady a ľudské životy, napriek pomoci, ktorú Západ poskytuje Kyjevu.
Vojnová ekonomika
Od rozpútania vojny Kremeľ do veľkej miery prestaval ruskú ekonomiku na vojnovú. Do zbrojoviek nastúpili státisíce nových zamestnancov. Kremeľ počíta s tým, že konflikt potrvá dlho, a nezdá sa, že by ho znepokojovali riziká závislosti ruskej ekonomiky od vojenských zákaziek, zatiaľ čo inflácia, ktorej miera presahuje 8,6 percenta, znižuje kúpyschopnosť Rusov.
Výdavky na vnútornú bezpečnosť, teda hlavne na potláčanie odporcov Kremľa, majú na budúci rok stúpnuť na 3,46 bilióna rubľov, čo bude predstavuje takmer desatinu výdavkov ruského štátu.
Štrukturálne problémy Ruska
Aby vláda naplnila rastúci rozpočet, počíta od nového roka so zvýšením daní z vysokých príjmov a z podnikov, čo sa javí ako spôsob, ako pokračovať vo financovaní ofenzívy na Ukrajine a súvisiacich výdavkov. Ale v ruskej ekonomike stále pretrvávajú štrukturálne problémy, ako je okrem inflácie aj nedostatok pracovných síl, čo je zrejmý dôsledok odchodu státisícov mužov na front či do cudziny.
Krátkodobo je ale situácia udržateľná. Medzinárodný menový fond tento týždeň revidoval prognózy rastu ruskej ekonomiky, ktorá by mala na konci roka vzrásť o 3,6 percenta.