Konflikt na Ukrajine „poskytuje NATO nový cieľ“ a východnú Európu popohnal k tomu, aby sa začala zbavovať vybavenia z čias Sovietskeho zväzu. Uviedol to Medzinárodný inštitút pre strategické štúdie (IISS) vo svojej výročnej správe.
Vojna pretvára bezpečnostné prostredie v Európe
IISS vo výročnej správe Military Balance pripomenul, že rozsiahla ruská invázia na Ukrajinu pretvára bezpečnostné prostredie v Európe a jej následky sa prejavujú aj v ďalších častiach sveta. Približne 20 európskych krajín v reakcii na kroky Ruska oznámilo, že svoje výdavky na obranu zvyšujú okamžite alebo sa k tomu zaviazali v dlhšom časovom období.
Švédsko a Fínsko oficiálne požiadali o členstvo v NATO a krajiny východnej Európy sa začali viac zameriavať na svoju obranu, pripomína IISS. Takisto začali dopĺňať svoju techniku modernejšími západnými vojenskými systémami.
Čína modernizuje svoje zbrane
Dlhodobá pozornosť USA sa zameriava na Čínu. Jej vojenská modernizácia vyvoláva znepokojenie vo Washingtone, ktorý to považuje za stupňujúcu sa výzvu pre ministerstvo obrany. IISS pripomína napätie vo vzťahoch medzi Pekingom a USA, zvýšenú asertívnosť Číny voči Taiwanu, či rozsiahle čínske vojenské cvičenia v okolí tohto ostrova.
Na kroky Číny reagujú aj ďalšie krajiny v oblasti východnej Ázie. Južná Kórea modernizuje ozbrojené sily a Japonsko plánuje posilniť vojenskú spôsobilosť novými investíciami a spoluprácou, dodáva IISS.
Severná Kórea vlani uskutočnila rekordný počet testov zbraní a balistických striel vrátane medzikontinentálnej balistickej strely (ICBM).