Len naivné duše alebo slepí ideológovia si mohli myslieť, že ruská invázia na Ukrajinu sa skončí dobre. Neskončí. A čím dlhšie to bude pokračovať, tým horšia bude situácia pre všetkých, píše v denníku The National prezident Arabsko-amerického inštitútu James Zogby.
Naivná Moskva
„Naozaj Moskva verila, že Západ sa otočí a akceptuje anexiu ďalšieho ukrajinského územia a dopraje jej ľahké víťazstvo? Naozaj si myslela, že Ukrajinci zvrhnú vlastné vedenie a nahradia ho proruskou vládou v Kyjeve? Veril Západ, keď, ako sa zdalo, odmietol včasné varovania amerického prezidenta Joea Bidena o zámeroch Moskvy, že jeho oneskorené rozhorčenie a prejavy odhodlania zmobilizujú svetové spoločenstvo a prinútia Kremeľ vzdať sa?" pýta sa Zogby.
V tomto bode podľa neho Moskva investovala príliš veľa svojej prestíže a zdrojov, aby sa stiahla. A pre Ukrajincov je v stávke ich národná hrdosť, ako aj ospravedlniteľný strach z ruských zámerov. Nevzdajú sa len tak a neprijmú porážku, konštatoval.
„Teraz sme vstúpili do piateho mesiaca tejto vojny a napriek častým správam, že ruská armáda začína byť vyčerpaná, alebo že ukrajinský odpor ochabuje, koniec je v nedohľadne a zabíjanie nevinných Ukrajincov a rozsiahla devastácia krajiny pokračuje," napísal Zogby.
Nikto nevyhrá
Realita je podľa neho taká, že „nikto nemôže a ani nevyhrá túto vojnu". Kým Rusov tento dlhý konflikt vyčerpá a bude ich stáť veľa, Ukrajinci zaplatia najvyššiu cenu - svojimi životmi, zdrojmi, domovmi, infraštruktúrou a bezpečnosťou.
Zogby sa domnieva, že čiastočne aj pre pretrvávajúci nedostatok dôvery v konzistentnosť vo vedení USA (vzhľadom na závratné zmeny v ich politike za posledné dve desaťročia) mnohé štáty váhali alebo priamo odmietli pripojiť sa k jednotnému frontu v opozícii voči Rusku.
Západ proti zvyšku
Podľa Zogbyho USA a ďalší západní diplomati síce vyvíjali tlak na krajiny Latinskej Ameriky a Ázie, aby sa pripojili ku kampani Západu na izoláciu Ruska, ich snahy však boli zdvorilo odmietnuté. To viedlo jedného analytika k cynickému opisu vznikajúcej koalície USA a NATO ako „Západ proti zvyšku“, poznamenal.
„Čím dlhšie bude tento konflikt pokračovať, tým viac sa niektoré zo vznikajúcich ekonomických a politických realít stanú uzamknutými a tým väčšie je nebezpečenstvo, že svet sa v novej studenej vojne ešte viac rozdelí. Vzťahy sa budú trieštiť, ekonomiky budú trpieť, antagonizmy budú rásť a objavia sa nové konflikty," varoval Zogby.
Degradovaná OSN
Pripomenul, že presne pre takéto situácie bola vytvorená OSN a spísané medzinárodné právo a dohovory. Ak by fungovali, poškodení sa mohli domáhať rokovaní alebo arbitráže. Keďže všetky svetové mocnosti podľa Zogbyho degradovali význam OSN a ignorovali právne princípy a pravidlá vedenia vojny, svetu chýbajú mechanizmy na riešenie konfliktov a ochranu práv.
Dolu vodou
„Teraz nám zostali tie isté možnosti, ktoré sme mali pred piatimi mesiacmi - buď priliať viac oleja do ohňa, alebo zmobilizovať medzinárodný tlak na dosiahnutie dohodnutého riešenia. Nájsť cestu vpred nebude ľahké a dokonca ani stráviteľné. S najväčšou pravdepodobnosťou budú potrebné obete a ani jedna strana nedostane to, čo chce. Buď sa stane toto, alebo to pôjde naďalej dolu vodou," dodal prezident Arabsko-amerického inštitútu.