Začína byť čoraz jasnejšie, že Ukrajina vo vojne proti Rusku zvíťazí a Kremeľ bude čeliť historickej kríze dôvery, píše pre The Telegraph bývalý veliteľ americkej armády v Európe Ben Hodges.

Slabiny, ktoré podľa neho vojna u ruského prezidenta Vladimira Putina odhalila, sú také očividné, že svet môže byť svedkom začiatku konca – nielen Putinovho režimu, ale aj celej Ruskej federácie.

K rozpadu federácie by podľa Hodgesa mohli prispieť najmenej tri faktory. Tým prvým je strata dôvery verejnosti v ruskú armádu, ktorá odjakživa tvorila základ legitimity Kremľa.

Potupa, ktorú utrpela na Ukrajine, je v súčasnosti takmer dokonalá, pričom jej slávna Čiernomorská flotila sa stále ukrýva za Krym a bojí sa zasiahnuť proti krajine, ktorá ani len nemá vojenské námorníctvo.

Slušný žold

A ruskí muži, ktorí sa kedysi nechali nalákať na slušný žold, sa v súčasnosti hromadne vyhýbajú odvodu, lebo vedia, čo ich na bojisku čaká.

Všetko ešte zhoršuje disproporčný nábor príslušníkov etnických menšín v Čečensku a iných okrajových častiach Ruskej federácie, ktoré sú najistejším zdrojom potravy pre ukrajinské delá, čo v nich vyvoláva pocit krivdy, ktorý čas len tak nezmyje.

Druhým faktorom by mohli byť škody, ktoré vojna napácha na ruskej ekonomike. Tie by mohli byť také zničujúce, že ekonomika krajiny sa zrúti a nebude schopná uživiť jej 144-miliónovú populáciu. Strata energetických trhov, ktorými si Rusko kompenzovalo chýbajúci vyspelý priemysel, je nezvratná.

Zabudnite na Nord Stream

Európske štáty sa už nikdy nebudú spoliehať na plynovod Nord Stream 1, najmä keď sa presvedčili, ako ľahko sa dá vypnúť. Rusko bolo kedysi veľké aj v exporte zbraní, ale kto si vybavenie alebo bojové prostriedky vyrobené v tejto krajine kúpi dnes? pýta sa Hodges. Takáto ekonomická kríza sa dá vydržať aj niekoľko mesiacov, aj keď len v pochabej nádeji, že jedného dňa trhy opäť ožijú – ale aj v Rusku má studnica trpezlivosti svoje dno.

A to nás privádza k tretiemu faktoru, ktorým je nízka hustota obyvateľstva Ruskej federácie. Napriek tomu, že Rusko má sedemdesiatkrát väčšiu rozlohu ako Spojené kráľovstvo, počet jeho obyvateľov je len dvakrát vyšší.

A za takýchto podmienok je dosiahnutie občianskej solidarity obťažné aj v časoch, keď sa krajine darí, nieto v časoch, keď je vedenie štátu v slabej pozícii, a akýkoľvek pocit národnej identity sa môže rýchlo vypariť, uzatvára Hodges s tým, že Západ by súčasným pomerom v Rusku mal venovať väčšiu pozornosť a pokúsiť sa z nich čo najviac vyťažiť.

Ďalšie dôležité správy

WA 43 Brusel - Predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová (vpravo) a nemecký kancelár Olaf Scholz diskutujú počas summitu EÚ v Bruseli vo štvrtok 23. júna 2022. FOTO TASR/AP

German Chancellor Olaf Scholz, left, speaks with European Commission President Ursula von der Leyen during a round table meeting at an EU summit in Brussels, Thursday, June 23, 2022. European Union leaders are expected to approve Thursday a proposal to grant Ukraine a EU candidate status, a first step on the lon
Neprehliadnite

O víťazstve či porážke v Putinovej vojne sa rozhodne v Bruseli, píše Giles Merritt