Nezamestnanosť v Pásme Gazy od začiatku vojny medzi Izraelom a palestínskym teroristickým hnutím Hamás vzrástla zo 45,3 percenta na takmer 80 percent. Hrubý domáci produkt územia ovládaného Hamásom sa potom znížil o 84,7 percenta. Vo svojom odhade to uviedla Medzinárodná organizácia práce (ILO). Zároveň upozornila, že vojna negatívne ovplyvňuje aj palestínsky Západný breh Jordánu, ktorý izraelské vojská dlhodobo okupujú.
Miera nezamestnanosti
Na Západnom brehu Jordánu dosiahla miera nezamestnanosti od minulého októbra do konca tohto septembra v priemere 34,9 percenta. Pred vojnou to bolo 14 percent. Ekonomika Západného brehu medziročne klesla o 21,7 percenta, uviedla ILO. Ekonomike tohto územia uškodili obmedzenia pohybu osôb a tovaru vynútené Izraelom spolu so širšími obchodnými reštrikciami a narušením dodávateľského reťazca.
V Pásme Gazy podľa odhadov ILO teraz žije takmer sto percent obyvateľov v chudobe. Ekonomický pokles na Západnom brehu Jordánu potom zvýšil počet ľudí žijúcich v chudobe z predvojnových 12 percent na aktuálnych 28 percent.
Konflikt sa prejavuje vysokou infláciou
Podľa katarskej štátnej televízie Al-Džazíra sa konflikt prejavuje aj vysokou infláciou a zdražovaním potravín. Na severe Pásma Gazy, kde sú útoky izraelskej armády intenzívnejšie, cena čerstvých uhoriek vzrástla z jedného amerického dolára za kilogram pred vojnou na 150 dolárov za kilogram teraz. V južnej časti Pásma Gazy potom uhorky zdraželi na osem dolárov za kilogram.
Podobne paradajky zdraželi na severe z dolára za kilogram pred vojnou na súčasných 180 dolárov za kilogram, na juhu potom na 12 dolárov za kilogram. Balenie vajec stálo pred vojnou 3,50 amerického dolára, zatiaľ čo teraz na juhu vychádza na 32 amerických dolárov a na severe na 73 amerických dolárov.
Pred rokom začala vojna
Vojnu začali v októbri minulého roka ozbrojenci Hamásu a jeho spojencov teroristickým útokom v izraelskom pohraničí, kde pozabíjali viac ako 1 200 ľudí a ďalších 251 odvliekli na palestínske územie ako zajatcov.
Izraelská odveta si v Pásme Gazy podľa bilancie palestínskeho ministerstva zdravotníctva v Gaze ovládaného Hamásom doteraz medzi Palestíncami vyžiadala viac ako 42 000 mŕtvych. Podľa satelitných údajov OSN bolo poškodených 163 000 budov, čo predstavuje približne dve tretiny stavieb pred vojnou.
Pásmo Gazy má rozlohu približne 365 kilometrov štvorcových. To zhruba zodpovedá rozlohe slovenskej metropoly Bratislava.