Čína začala približne pred mesiacom obmedzovať vývoz dvoch kľúčových materiálov pre polovodičový priemysel, keďže vojna o čipy medzi Pekingom a Spojenými štátmi sa stupňuje. Na vývoz gália a germánia, kovov používaných pri výrobe počítačových čipov a vojenského vybavenia, z druhej najväčšej ekonomiky sveta sa podľa nových obmedzení Číny vyžadujú špeciálne licencie. Čína reagovala na krok Washingtonu obmedziť Pekingu prístup k moderným technológiám na výrobu mikroprocesorov.
Čína je najväčším hráčom v celosvetovom dodávateľskom reťazci gália a germánia. Podľa organizácie Critical Resources Materials Alliance sa podieľa 80-timi percentami na globálnej výrobe gália a 60-timi percentami na výrobe germánia. Tieto kovy sa v prírode bežne nevyskytujú, bývajú vedľajším produktom iných procesov alebo prísadou iných kovových rúd.
Okrem Spojených štátov zaviedli obmedzenia na vývoz polovodičovej technológie do Číny aj Japonsko a Holandsko, kde sídli významný výrobca čipov ASML.
Neustály konflikt Číny a USA
„Načasovanie oznámenia Číny nie je náhodné vzhľadom na obmedzenia vývozu čipov, ktoré okrem iného oznámilo Holandsko,“ povedal Colin Hamilton z investičnej spoločnosti BMO Capital Markets pre BBC. „Stručne povedané, ak nám nedáte čipy, nedáme vám materiály na ich výrobu,“ dodal.
Tento neustály konflikt oko za oko, zub za zub medzi dvoma najväčšími svetovými ekonomikami vyvolal obavy z nárastu takzvaného „nacionalizmu prírodných zdrojov“, v rámci ktorého jednotlivé vlády hromadia kritické materiály s cieľom vyvíjať tlak na iné krajiny.
Obmedzené zásoby gália
Hovorca Pentagónu minulý mesiac uviedol, že Spojené štáty majú zásoby germánia, ale nemajú zásoby gália.
Napriek tomu sa očakáva, že nariadenia vývozu zo strany Číny budú mať z dlhodobého hľadiska obmedzený vplyv. Hoci je Čína popredným svetovým vývozcom gália a germánia, pri výrobe komponentov, ako sú počítačové čipy, existujú náhrady za tieto materiály, uviedla poradenská spoločnosť Eurasia Group. Okrem toho sú mimo Číny aktívne ťažobné a spracovateľské závody, uviedla.
Alternatívne zdroje gália a germánia
Eurasia Group tiež poukázala na podobnosť so situáciou spred viac ako desiatich rokov, keď Čína obmedzila vývoz vzácnych nerastov. Čoskoro sa objavili iní vývozcovia a za menej ako desať rokov sa podľa odhadov poradenskej spoločnosti dominancia Číny v dodávateľskom reťazci nerastných surovín znížila z pôvodných 98 percent na 63 percent.
„Môžeme očakávať, že sa postupne začnú vyvíjať a využívať alternatívne zdroje gália a germánia, spolu so zvýšeným úsilím o recykláciu týchto komodít a hľadaním ľahšie dostupných možností,“ uviedla Anna Ashtonová zo spoločnosti Eurasia.
Problematický prechod na zelenú energiu
Odborníci varujú, že využívanie prírodných zdrojov a technologických kapacít bude mať globálne environmentálne dôsledky, keďže mnohé nové zelené technológie nemôžu fungovať bez týchto druhov materiálov.
„Toto nie je nejaký národný problém. Je to problém, ktorému čelíme ako ľudstvo. Dúfajme, že politici dokážu v dobrej viere pristúpiť k rokovaciemu stolu, zabezpečiť prístup k týmto kritickým materiálom, ktoré sú skutočne nevyhnutné pre prechod na zelenú energiu, a môžeme začať riešiť niektoré problémy súvisiace s dekarbonizáciou,“ povedal Harper z Birminghamskej univerzity.