Od budúceho roka by vojenskú prípravu bez nutnosti vstúpiť do profesionálnej armády mohlo absolvovať 150 občanov ročne. Záujemcovia o dobrovoľnícku službu vo vojsku sa budú pripravovať na prípadnú obranu vlasti.
Výcvik vojakov v rámci dobrovoľnej vojenskej prípravy potrvá 12 týždňov. Väčšina tohto času bude zameraná na získanie zručností napríklad v oblasti taktickej či streleckej prípravy, ďalej radiačnej, chemickej a biologickej ochrany či zvládnutie komunikačných a informačných systémov. Po ukončení prípravy absolventi výcviku zložia vojenskú prísahu a budú povýšení do hodnosti vojak druhého stupňa.
Slováci, ktorí sa zapoja do dobrovoľnej vojenskej prípravy, získajú počas výcviku nárok na finančnú odmenu, ktorá dosiahne 135 eur mesačne. Ide skôr o symbolický príspevok, ktorého výška zodpovedá približne šestine priemernej mesačnej mzdy.
Povinná vojenská služba na Slovensku bola zrušená v roku 2006. V súčasnosti má krajina zhruba 14-tisíc profesionálnych vojakov. Aktívne zálohy plánuje posilniť aj Česko, vláda navrhla zvýšiť ich odmeny a poskytnúť im lepšie výhody.
Slovensko tiež plánuje trestať svojich občanov, ktorí sa v cudzine zapoja do bojových operácií polovojenských jednotiek. Až osemročné väzenie podľa návrhu vlády bude hroziť okrem iného za účasť v konflikte na východe Ukrajiny, kde na strane proruských separatistov bojujú podľa dostupných informácií tiež Slováci.
Už v súčasnosti hrozí trestné stíhanie osobám, ktoré bez povolenia vykonávajú službu v cudzom vojsku. Z existujúcej právnej úpravy podľa skoršieho vyjadrenia odborníkov a politikov ale nie je jasné, či je trestná iba služba v regulárnej armáde cudzieho štátu alebo aj účasť v operáciách neoficiálnych ozbrojených zoskupení v cudzine.