Ruská invázia na Ukrajinu pravdepodobne zvoní predaju ruských zbraní do Ázie, ktorá bola kedysi ich najväčším vývozným trhom, do hrobu.
Stále prísnejšie sankcie, kontrola vývozu a pošramotená povesť Ruska súvisiaca s kvalitou jeho zbraní iba urýchlili upadajúcu situáciu v oblasti zbrojárskych predajov do Ázie, píše The Telegraph.
Zrušené objednávky
Filipíny minulý mesiac potvrdili, že zrušili zmluvu v hodnote 227,7 milióna dolárov, na základe ktorej si krajina z Ruska mala v pláne objednať 16 kusov ruských helikoptér typu Mi-17. Dôvodom boli obavy z toho, že by na seba strhli pozornosť Západu a museli by čeliť sankciám.
Podľa ešte nepotvrdených informácií sa v dôsledku dlhodobo upadajúcich predajov začína po inom zdroji zbraní obzerať aj Taiwan.
Doktor Ian Storey, ktorý je bezpečnostným odborníkom na juhovýchodnú Áziu, si myslí, že dni Ruska ako najväčšieho hráča na tomto trhu sú spočítané. Podľa neho im odzvonilo ešte pred začiatkom vojny a nemyslí si, že by také dni ešte niekedy mohli znovu nastať.
Pokles príjmov
K obavám zo sankcií sa pridala aj katastrofa na poli propagandy. Internetom sa šírili fotky zničených a opustených ruských vojenských vozidiel, ktoré na Ukrajine po sebe zanechali ruskí vojaci. To spustilo vlnu pochybností o kvalite a spoľahlivosti vojenského vybavenia vyrobeného v Rusku.
Niektoré súčasti tohto zničeného vybavenia vrátane tankov, obrnených vozidiel či útočných vojenských vrtuľníkov si totižto zakúpili aj krajiny juhovýchodnej Ázie.
Šéf ruského oddelenia zaoberajúceho sa vývozom zbraní minulý mesiac predpovedal, že celkové príjmy krajiny v tejto oblasti v roku 2022 pravdepodobne dosiahnu úroveň 10,8 miliardy dolárov. To je o zhruba o 26 percent menej než v roku 2021, a to aj napriek prísľubom ruského prezidenta Vladimira Putina, ktorý hovoril o rozšírení vojenskej spolupráce so spojencami v Latinskej Amerike, Ázii a Afrike.
Hľadanie nových zdrojov
Predaje zbraní do Ázie prudko klesli už v roku 2014, keď Rusko anektovalo Krym, zdôrazňuje The Telegraph. Americké a európske sankcie, ktoré nasledovali, mali výrazný vplyv a spomalili schopnosť Ruska opätovne doplniť zásoby svojho vojenského vybavenia.
Práve z tohto dôvodu sa ázijské krajiny začali obzerať po nových zdrojoch zbraní, vysvetľuje Storey. Vojna na Ukrajine podľa neho tento trend ešte viac urýchlila.
„Skutočnosť, že Indonézia a Filipíny zrušili objednávky s Ruskom, je známkou toho, že sa na Rusko už znovu neobrátia,“ predpokladá Storey.
Ruská dilema
Otázkou ostáva, kto zaplní medzeru v krajinách, akou je Taiwan, ktoré sa zo strachu pred vojenskými ambíciami Číny pokúšajú vybudovať si svoje obranné sily.
Aj tak to vyzerá tak, že v Ázii nakoniec zvíťazia európski výrobcovia zbraní, myslí si Storey. Aj z Južnej Kórey sa stal veľký miestny dodávateľ.
Ruský zbrojársky priemysel čelí dileme. Musí sa rozhodnúť, či je preň výhodnejšie nahradiť svoje vlastné straty na vybavení alebo sa prostredníctvom vývozov zbraní pokúsiť vytvoriť zisk v zahraničnej mene.
Ázia sa však za ten čas pohne vpred, uzatvára The Telegraph.