Pollitrová fľaša vodky bude v ruských obchodoch od Nového roka stáť najmenej 170 rubľov (4,2 eura) namiesto doterajších 125 (3,1 eura). Prudko zvýšiť minimálnu cenu vodky a ďalších liehovín navrhuje regulačný úrad, ktorého návrhy vláda vždy vypočula. Tlač tak berie zdraženie o rekordných 36 percent ako hotovú vec.
Najväčšie zdraženie vodky v doterajšej krátkej histórii minimálnych cien liehovín v Rusku sa vysvetľuje zvýšením spotrebnej dane z liehu. Tá sa od Nového roka zvýši o tretinu a nasledujúci rok o ďalšiu štvrtinu.
Výrobcovia predpokladajú, že zdraženie povedie k preriedeniu sortimentu značiek najlacnejšej vodky, na ktorú pripadá zhruba 45 percent trhu s legálnou vodkou. V obchodoch bude stáť pollitrová fľaša okolo dvoch stoviek rubľov (4,95 eura). A experti sa prú, či pre drahšiu vodku chudobnejší Rusi presedlajú na podomácky pálenú samohonku, alebo tento prestup už dávno uskutočnili, a tak sa terajších zákazníkov prudké zvýšenie minimálnej ceny až tak nedotkne.
Zdražovanie vodky pôvodne fungovalo ako súčasť kampane Kremľu proti prílišnému pitiu a nelegálnej výrobe vodky. Na rozdiel od sovietskeho vodcu Michaila Gorbačova, ktorý sa v polovici 80. rokov snažil vykoreniť alkoholizmus zákazmi aj ničením viníc, čo viedlo až k zničeniu vlastnej popularity, sa terajšia kampaň opiera hlavne o ekonomické nástroje.
Minimálnu cenu za vodku úrady zaviedli k 1. januáru 2010, čokoľvek s nižšou cenou je nelegálne a postihnuteľné. Súčasne úrady skracujú čas, kedy a kde sa smie alkohol predávať, vyhlasujú zákaz nočného predaja a podobne. V niektorých regiónoch tak spotreba vodky klesla až o tretinu, aj keď miestami sa o to populárnejším stalo pivo. Tento rok sa pre prezidentské voľby nezvyšovali minimálne ceny od Nového roka, ale až v polovici roka, a to o 30 percent.
Zvyšovanie cien prispieva k vyšším príjmom štátneho rozpočtu. Zatiaľ čo predvlani sa na daniach z vodky vybralo necelých 180 miliárd rubľov (4,45 miliardy eur), tento rok to má byť už 230 miliárd (5,69 miliardy eur).
Spolu s vodkou majú od 1. januára 2013 zdražieť ruské koňaky a brandy. Otáznik dosiaľ visí nad návrhom zaviesť minimálne ceny aj na šumivé vína.
Ilustračné foto - SITA / AP