Vodíkový sektor krajín strednej Európy a Pobaltia už má svojho zástupcu pred inštitúciami Európskej únie. Organizácie z oblasti vodíkových technológií z Poľska, Českej republiky, Estónska, Litvy, Lotyšska, Slovenska, Slovinska, Maďarska a Ukrajiny vytvorili „3 Seas Hydrogen Council".
Prvá platforma svojho druhu v Európe vznikla počas konferencie H2Poland v poľskej Poznani. Jednou z jej hlavných úloh je zastupovať sektor pred Európskou komisiou a Európskym parlamentom.
„Je to historický okamih. Táto iniciatíva je skvelým začiatkom na budovanie medzinárodných obchodných partnerstiev. Naše krajiny tu majú obrovský potenciál," zdôraznil zástupca poľského ministra pre klímu a vládny zástupca pre obnoviteľnú energiu Ireneusz Zyska. Podľa člena správnej rady Hytep, Českej vodíkovej technologickej platformy, Václava Bystrianskeho je medzinárodná spolupráca v oblasti vodíka nevyhnutná.
Ako doplnil predseda Národnej vodíkovej asociácie Slovenska Ján Weiterschütz, Slovensko plne podporuje stredoeurópsku spoluprácu. „Našim cieľom je pomáhať propagovať regionálne záujmy, formovať európske právne predpisy s ohľadom na povahu jednotlivých regiónov a podporovať iniciatívy na financovanie novovznikajúceho vodíkového ekosystému. Chceme sa zapojiť do vodíkových projektov, prispieť k výstavbe potrubí a čerpacích staníc, spojiť krajiny a iniciatívy," uviedol.
Členmi 3 Seas Hydrogen Council sú Vodík Poľsko, Hytep - Česká vodíková technologická platforma, Ukrajinská vodíková rada, Maďarská asociácia pre vodíkovú technológiu, Pomoranský klaster vodíkových technológií, Estónsky vodíkový klaster, Národná vodíková asociácia Slovenska, Litovská vodíková energetická asociácia a Národná vodíková asociácia Slovinska.