Vnútorný obal zemetrasením poškodeného reaktora č. 3 japonskej jadrovej elektrárne Fukušima I bol dnes pravdepodobne narušený, čo mohlo spôsobiť výrazný únik rádioaktívnej pary do ovzdušia. Oznámil to hlavný tajomník japonskej vlády Jukio Edano.
Z reaktora č. 3 bolo možné pozorovať od 08.30 h miestneho času stúpanie bieleho oblaku dymu. Edano v reakcii na incident uviedol, že poškodená je jedna z troch ochranných štruktúr reaktora, ktorá má brániť úniku rádioaktivity.
Podľa spoločnosti TEPCO, prevádzkujúcej elektráreň, ktorá vydala o incidente samostatnú správu, presiahla radiácia úroveň dvoch milisievertov - jednotky dávkového ekvivalentu ionizujúceho žiarenia.
Chladiaci systém na štyroch zo šiestich reaktoroch v prevádzke v elektrárni Fukušima I zlyhal v dôsledku piatkového zemetrasenia a následnej vlny cunami. Technici sa odvtedy snažia chladením morskou vodou zabrániť roztaveniu paliva v reaktoroch a úniku rádioaktivity do okolia.
Južná Kórea dnes oznámila, že na základe požiadavky Tokia odošle istú časť svojich zásob bóru Japonsku. Bór pri zmiešaní s morskou vodou môže limitovať škody na reaktoroch v zemetrasením a vlnou cunami postihnutých japonských jadrových elektrárňach.
Juhokórejské ministerstvo hospodárstva uviedlo, že Soul pošle do Japonska takmer 53 ton bóru. Bór je jedným z hlavných prvkov, ktorý sa dodáva do kontrolných tyčí, používaných na zastavenie alebo spomalene štiepnej reakcie v jadrových reaktoroch. Po zlyhaní chladiacich systémov jadrovej elektrárne Fukušima I sa reaktory začali ochladzovať zmesou bóru a morskej vody, ktorú v súčasnosti na reaktory zo vzduchu zhadzujú aj vrtuľníky.
Foto na titulke - TASR / AP