Na nebezpečenstvo vysokých teplôt v najbližších dňoch upozornil Slovenský hydrometeorologický ústav. Pre väčšinu oblastí južného Slovenska totiž vyhlásil druhý stupeň meteorologickej výstrahy vysokých teplôt.

V praxi to znamená, že medzi druhou a piatou hodinou poobede môže teplomer ukazovať 35 až 37 stupňov Celzia. Aj preto by obyvatelia mali venovať zvýšenú pozornosť starostlivosti o zdravie a dodržiavať nasledujúce pravidlá Úradu verejného zdravotníctva SR (ÚVZ SR).

Pitný režim

Množstvo tekutín, ktoré organizmus potrebuje, je individuálne. Závisí napríklad od veku, pohlavia, telesnej hmotnosti, ale aj od telesnej aktivity, zloženia a množstva stravy, teploty ovzdušia či zdravotného stavu. Základom pitného režimu je čistá pitná voda. Sladené nápoje treba obmedzovať pre nadbytok cukru a kofeínu. Ideálna je preto obyčajná voda doplnená o minerálne vody.

Shopping,Customer,Returning,Product,To,The,Seller.,Money,Back,Guarantee
Neprehliadnite

Klasické reklamácie končia. Tu je 10 rád, ako vrátiť tovar

Počas horúčav sa odporúča vypiť minimálne dva až štyri decilitre tekutín na desať kilogramov hmotnosti, čo predstavuje približne 1,5 až 3 litre tekutín denne. Toto množstvo sa však zvyšuje u ľudí, ktorí pracujú fyzicky a viac sa potia. Piť by sa malo v menších dávkach, častejšie a ešte pred pocitom smädu. Dôležité je piť počas celého dňa, aby sa tekutiny do organizmu dostávali priebežne a v dostatočnom množstve.

V horúčavách je potrebné obmedziť nápoje s obsahom chinínu, kávu i alkoholu, ktoré smäd neznížia a navyše podporia vylučovanie vody z organizmu. Odporúča sa piť skôr vlažné nie ľadové nápoje. Najmä u detí treba dbať na to, aby pili pred, počas i po fyzickej námahe. Pozor by si mali dávať aj starší ľudia. Počas horúčav u nich často dochádza k nedostatočnému príjmu tekutín a nedostatočnej výžive. Vážne dopady horúčav a dehydratácie mnohokrát vidieť u tých seniorov, ktorí zostanú celý deň doma v rozhorúčenom byte bez čerstvého vzduchu.

Opatrnosť pri pobyte na slnku

Letné oblečenie by malo byť ľahké, vzdušné, voľnejšieho strihu, skôr svetlých farieb a z prírodných materiálov. Syntetické materiály nie sú vhodné, pretože bránia odparovaniu potu.

„Pozor na zvýšenú fyzickú námahu. Robievajte si časté prestávky v tieni a v čase medzi desiatou až šestnástou hodinou obmedzte pobyt vonku a nezdržiavajte sa na slnku. Ak je to možné, fyzicky náročnú aktivitu si v období horúčav plánujte na skoré ranné hodiny, ideálne do siedmej ráno,” vysvetlila hlavná hygienička SR Tatiana Červeňová.

Young,Conflicted,Businessman,Choosing,Between,Two,Directions
Neprehliadnite

Ste pripravení zmeniť prácu? Týchto 10 otázok odhalí, či robíte správne rozhodnutie

Počas leta je potrebné chrániť sa v exteriéri vhodnou pokrývkou hlavy, slnečnými okuliarmi a ochranným krémom s vysokým ochranným faktorom proti UV žiareniu. Odborníci neodporúčajú opakované vystavovanie sa slnečnému žiareniu, pretože negatívne vplýva na kožu. Deti a zvieratá netreba nikdy nechať čakať v zaparkovanom vozidle. Netreba sa spoliehať ani na pootvorené okná vozidla, pretože k prehriatiu organizmu dochádza rýchlo a môže mať smrteľné následky.

„Deti mladšie ako jeden rok by sa vôbec nemali vystavovať slnečnému žiareniu a pobyt vonku treba obmedziť na skoré ranné a podvečerné hodiny. Deti do šiestich mesiacov nenatierajte krémami s ochranným faktorom (SPF), keďže tieto deti na slnko vôbec nepatria. Chránime ich slnečníkom alebo clonou, nie plienkou prehodenou cez striešku kočiara, pretože hrozí prehriatie. Staršie deti je potrebné pri pobyte vonku opakovane natierať vhodnými krémami a vhodne obliekať,“ povedala docentka Jana Hamade, zástupkyňa hlavného hygienika SR so zameraním na deti a mládež.

Tienenie, vetranie a klimatizácia v interiéri

Medzinárodné zdravotnícke inštitúcie odporúčajú počas dňa udržiavať v interiéri teplotu maximálne 32 stupňov Celzia. V noci by izbová teplota nemala prekročiť 24 stupňov. Regulácia teploty je obzvlášť dôležitá v prítomnosti detí, seniorov nad 65 rokov a chronicky chorých.

„Domovy a pracoviská zabezpečte pred prehrievaním, napríklad pred prenikaním priamych slnečných lúčov cez okná tienením - žalúziami alebo roletami. Odpojte čo najviac elektrických zariadení, ktorých používanie nie je v tom čase nevyhnutné. Zo zariadení totiž môže sálať teplo a môžu tak prispievať k zohrievaniu vzduchu v interiéri,“ uviedla T. Červeňová.

Frustrated,Depressed,Man,Holding,Head,In,Hands,Shocked,By,Bankruptcy
Neprehliadnite

Pre mnohých brigádnikov je leto sklamaním. Viete, ako sa vyhnúť podvodom?

Najvhodnejším a najprirodzenejším spôsobom na zvýšenie prúdenia vzduchu v izbe je vetranie. Odborníci odporúčajú vetrať priestory v nočných alebo skorých ranných hodinách. Ventilátory je potrebné umiestniť a nasmerovať mimo prítomných osôb. Prúd vzduchu dlhší čas nasmerovaný do tváre prispieva k zápalom očí, uší, dutín, k bolestiam zubov a k ďalším zdravotným problémom.

Pri chladení klimatizáciou treba dodržiavať prísny režim čistenia klimatizačnej jednotky podľa pokynov výrobcu. Klimatizáciu je vhodné nastaviť tak, aby rozdiel teplôt medzi vonkajším a vnútorným prostredím nebol vyšší ako päť, maximálne sedem stupňov. V opačnom prípade môže dôjsť k teplotnému šoku.

„Nesprávne používaná klimatizácia môže uškodiť a spôsobiť zdravotné problémy aj v aute, najmä pri dlhších cestách. Odporúčame ju časovo regulovať, na 10 až 15 minút za hodinu. Prúd chladného vzduchu smerujte tak, aby nefúkal priamo na posádku - najlepšie je viesť ho na čelné sklo, prípadne k nohám,” dodala vedúca Odboru hygieny životného prostredia ÚVZ SR Milada Eštóková.

Ďalšie dôležité správy