Právnička Olesja Mychajlenková vyzvala svojich takmer 14-tisíc priaznivcov na sociálnej sieti na nákup ukrajinských vojnových dlhopisov. Je to ako dar, uviedla a na sieti X zverejnila snímku obrazovky svojho vlastného portfólia dlhopisov. Vďaka svojim znalostiam finančných trhov a skúsenostiam, ktoré získala ako jedna z prvých drobných investoriek do ukrajinských dlhopisov v domácej mene, sa Olesja Mychajlenková pridala k širšej vládnej snahe povzbudiť občanov, aby pomohli financovať vojnu s Ruskom.
„Je to spôsob, ako pomôcť štátu, a vzhľadom na pomerne vysoké úrokové sadzby dlhopisov je to aj spôsob, ako ochrániť svoje hrivny pred infláciou,“ povedala. Dodala, že mnoho jej priaznivcov jej rady využilo a do vojnových dlhopisov investovalo.
Financovanie obranného sektora
Potreba nákupu domácich dlhopisov je vo vojnovom konflikte čoraz naliehavejšia. Rastúce náklady na financovanie odporu proti ruskej invázii zanechali v ukrajinských financiách obrovskú dieru. Do konca roka bude vláda potrebovať ďalších 12 miliárd dolárov na financovanie svojho obranného sektora.
V čase vojny sú medzinárodné trhy s dlhopismi pre Ukrajinu uzavreté. Ratingová agentúra S&P hodnotí dlh krajiny v zahraničnej mene známkou SD, čo je čiastočné neplnenie záväzkov.
V septembri sa vláda dohodla s držiteľmi ukrajinských eurobondov na reštrukturalizácii medzinárodného dlhu za viac ako 20 miliárd dolárov. V nasledujúcich troch rokoch by tak Ukrajina mala ušetriť 11,4 miliardy dolárov.
Vojnové zvýšenie daní
Vláda tiež plánuje prvé vojnové zvýšenie daní, aby znížila rozpočtový deficit. A tvrdí, že Ukrajina si potrebuje viac požičiavať na domácom trhu. Ministerstvo financií v septembri v porovnaní s predchádzajúcim mesiacom viac ako zdvojnásobilo domáce pôžičky. Z predaja štátnych dlhopisov získalo 1,76 miliardy dolárov, vrátane 698,88 milióna dolárov z predaja vojnových dlhopisov.
Vzhľadom na to, že rozpočtový schodok sa má v roku 2025 pohybovať okolo 38 miliárd dolárov a zahraničná finančná pomoc sa bude v najbližších rokoch znižovať, potreba získať viac peňazí na domácom trhu zostáva. Štátne dlhopisy nakupujú hlavne komerčné banky, od začiatku ruskej invázie ale vkladajú čoraz viac peňazí do vojnových dlhopisov obyvatelia a firmy.
Investície od fyzických osôb
„Záujem občanov o domáce štátne dlhopisy prudko vzrástol,“ oznámilo ministerstvo financií. Dodalo, že očakáva pokračovanie tohto trendu. Investície od fyzických osôb do začiatku októbra vzrástli podľa ministerstva na 1,73 miliardy dolárov z 616,91 milióna dolárov vo februári 2022. Celkovo sa individuálni investori podieľajú na portfóliu domácich štátnych dlhopisov viac ako štyrmi percentami.
Podľa analytikov a obchodníkov bolo v minulosti drobných investorov so záujmom o ukrajinský domáci dlh málo. Väčšinou sa obmedzovali na osoby pracujúce vo finančnom sektore.
Investície rezidentov do domácich dlhopisov v roku 2016 podľa oficiálnych údajov predstavovali zhruba sto 2,42 milióna dolárov. Vstup na trh bol oveľa zložitejší a drahší, to ale vojna zmenila.
Stačí len pár klikov
So začiatkom vojny boli odstránené všetky provízie a požiadavky na minimálne sumy. Dlhopisy možno teraz kúpiť cez internet a investície sprevádza vojnová symbolika. Dlhopisy predávané prostredníctvom digitálneho portálu pre štátne služby Diia nesú názvy ukrajinských miest a obcí obsadených ruskými vojskami. A spolu s patriotizmom prichádza aj zisk.
Vzhľadom na obmedzené možnosti sporiť a investovať v čase vojny, môžu byť dlhopisy atraktívnou voľbou. Výnos dlhopisov v hrivnách je 15 až 18 percent, pri dolárových dlhopisoch potom štyri percentá a nedaní sa. Zvýšenie vojnovej dane zo ziskov z vkladov, ktoré sa teraz prejednáva v parlamente, by mohlo atraktivitu dlhopisov ešte zvýšiť.
Cudzinci môžu tiež investovať
Ukrajina predáva dlhopisy aj cudzincom. Podľa ministerstva financií vlastnili nerezidenti na začiatku októbra zhruba 1,4 percenta celkového portfólia štátnych dlhopisov. Najaktívnejší sú investori z Japonska, Nemecka a Spojených štátov.
Analytik investičnej spoločnosti ICU Taras Kotovič uviedol, že Ukrajinci majú najväčší záujem o krátkodobé cenné papiere do jedného roka. Zvyčajne začínajú s malými investíciami, ale po splatení prvých kupónov majú tendenciu znovu investovať.
Medzi investormi sú študenti, vojaci, štátni úradníci a tiež IT špecialisti. Olesja Mychajlenková dodáva, že jej otec si kúpil dlhopisy v rámci svojej prvej investície do finančných nástrojov vo veku 56 rokov.
Banky a investičné spoločnosti vzhľadom na záujem o dlhopisy sprevádzkovali aplikácie a zaviedli ďalšie opatrenia, aby drobným investorom nákupy uľahčili, uviedla centrálna banka. Minulý mesiac tiež centrálna banka schválila zmeny na podporu a ďalšie zjednodušenie investícií do štátneho dlhu.