Počet osobných bankrotov sa minulý rok medziročne zvýšil. Vlani zbankrotovalo 9 674 Slovákov, čo je v porovnaní s predminulým rokom o 11,95 percenta viac. V pondelok o tom informovala spoločnosť CRIF - Slovak Credit Bureau (CRIF SK), ktorá spravuje úverové registre bankových aj nebankových inštitúcií.
Medziročný nárast osobných bankrotov nasleduje po dvoch rokoch ich poklesu. „Dôvodom nárastu počtu osobných bankrotov v minulom roku sú dôsledky pandemickej situácie. Rada by som sa mýlila, no obávam sa, že v tomto roku bude situácia dramatickejšia a počet osobných bankrotov vzrastie výraznejšie. Vplyv na to bude mať vysoká zadlženosť obyvateľov Slovenska, všeobecný nárast cien - najmä cien energií a vysoká inflácia," uviedla hlavná analytička CRIF SK Jana Marková.
Vlani mesačne v priemere zbankrotovalo 860 občanov Slovenska. Zo všetkých osobných bankrotov, ktoré súdy vyhlásili v minulom roku, si oddlženie konkurzom zvolilo 9 560 dlžníkov, pre oddlženie splátkovým kalendárom sa rozhodlo iba 114 dlžníkov. Vlani bolo 9 002 osobných bankrotov vyhlásených na majetok fyzických osôb a 672 zbankrotovaných dlžníkov predstavovali fyzické osoby - podnikatelia.
Marková dodala, že minulý rok súdy vydali 9 746 rozhodnutí o zrušení konkurzu, z čoho až 8 815 (90,45 percenta) tvorili rozhodnutia o zrušení konkurzu pre nedostatok majetku. Iba 931 (9,55 percenta) dlžníkov disponovalo majetkom, z ktorého sa mohla uhradiť aspoň časť dlhov.
Vlani najviac bankrotovali medzi mužmi tridsiatnici (29,47 percenta) a spomedzi žien štyridsiatničky (29,14 percenta). Medzi mužmi, ktorí zbankrotovali minulý rok, malo 2,93 percenta dlžníkov vysokoškolské vzdelanie. Spomedzi zbankrotovaných žien malo absolvovanú vysokú školu 2,87 percenta dlžníčok.
Analytička dodala, že medzi dlžníkmi, ktorí vlani zbankrotovali, bolo aj jedno osemročné dieťa. Zbankrotovali aj trinásti osemdesiatnici a dvaja deväťdesiatnici.