Invázia Ruska na Ukrajinu podnietila západné vlády k lavíne ekonomických sankcií proti ruským oligarchom, vrátane konfiškácie ich veľkých jácht. Po viac než dvoch rokoch sú teraz v prístavoch po celom svete uväznené viaceré superjachty. Mnohé z nich uviazli v zdanlivo nekonečných právnych sporoch, pričom o ich prepustenie bojujú drahí právnici najatí často neprehľadnými offshore vlastníkmi, píše Financial Times.
Hoci súdy zmrazili desiatky miliárd dolárov luxusného majetku vo vlastníctve Ruska, symbolické zhabanie superjácht oligarchov, ktoré často stoja stovky miliónov dolárov, zaujalo predstavivosť verejnosti. Bojovníci proti korupcii dúfali, že tieto plavidlá budú vydražené a výťažok venovaný Ukrajine.
Napriek pôvodnému odhodlaniu ostáva budúcnosť superjácht nevyriešená. Mnohé trofeje v koordinovanej reakcii Západu na ruskú agresiu priniesli obrovské náklady na údržbu pre daňových poplatníkov. Snáď žiadne plavidlo nie je lepším príkladom ako Amadea – loď v hodnote 300 miliónov dolárov zadržaná americkými úradmi na Fidži v roku 2022.
Od doby, kedy bola Amadea umiestnená v prístave v San Diegu, sa nazbierali účty za údržbu vo výške 740-tisíc dolárov mesačne, alebo takmer 9 miliónov dolárov ročne, ktoré platí vláda USA. Z tohto dôvodu sa ministerstvo spravodlivosti pokúsilo loď predať. Superjachty vyžadujú neustálu údržbu, aby si zachovali plavebnú spôsobilosť. Je potrebné zaplatiť platy posádky a vysoké poplatky za kotvenie.
Minulý mesiac súd v New Yorku rozhodol, že vláda USA nesmie predať Amadea, čo znamená, že americkí daňoví poplatníci budú musieť zatiaľ platiť účet za jeho údržbu. Aj keď sú vlády schopné zistiť vlastníctvo a získať súdne povolenie na predaj superjachty, ďalšie právne komplikácie môžu sťažiť nájdenie kupca.
V júni 2023 vláda predala ďalšiu jachtu Alfa Nero v aukcii za 67 miliónov dolárov bývalému výkonnému riaditeľovi spoločnosti Google Ericovi Schmidtovi. Dohoda sa však neskôr rozpadla, keď Schmidt od kúpy odstúpil z obáv o budúce právne problémy.