Roky bola rozpočtová politika Európskej únie ovládaná heslami ako „žiadny spoločný dlh“, „žiadne rozpočtové excesy“ a „absolútne žiadne prázdne šeky pre Brusel“. Tieto princípy presadzovala skupina bohatých krajín – Rakúsko, Dánsko, Švédsko, Fínsko a Holandsko –, ktoré držali rozpočtové opraty EÚ pevne v rukách.

Dnes táto jednota praská. Vojna na hraniciach Európy, ekonomické zmeny a prezident USA naznačujúci možný ústup v rámci NATO nútia tieto krajiny prehodnotiť postoje. Šetrná aliancia sa rozpadá v čase, keď sa EÚ pripravuje na kľúčové rokovania o rozpočte na obdobie 2028 až 2034.

„V minulosti mali tieto krajiny pevne prepojenú a dobre pripravenú stratégiu, aby zablokovali návrhy na vyššie výdavky,“ uviedol pre Politico zdroj z prostredia EÚ. „Nadchádzajúce rokovania budú úplne odlišné“.

Ilustračná fotografia
Neprehliadnite

Rusov ubúda nielen na bojisku. Do konca storočia ich má byť polovica

Zmena priorít v Dánsku

Zlom nastal počas novoročného prejavu dánskej premiérky Mette Frederiksenovej. Prekvapila podporou vyšších výdavkov na obranu, štátnu pomoc a investície do európskej suverenity. V kontexte ruskej ofenzívy na Ukrajine a neistoty ohľadom angažovanosti USA v Európe M. Frederiksenová otvorene podporila myšlienky podobné tým, ktoré dlhodobo presadzuje Francúzsko.„Začíname sa na štátnu pomoc, spoločný dlh a rozpočet EÚ pozerať inými očami. Je nová doba“.

Dánsko je ohrozené aj druhou stranou. Kodaň cíti rastúci tlak Spojených štátov potom, čo americký prezident Donald Trump viackrát naznačil záujem o získanie kontroly nad Grónskom. Investuje 14,6 miliardy dánskych korún (1,95 miliardy eur) do posilnenia vojenskej prítomnosti v Arktíde a severnom Atlantiku.

FILE - In this Aug. 16, 2005 file photo, an iceberg melts in Kulusuk, Greenland near the arctic circle. While the Copenhagen climate talks have publicized climate change over the past two weeks, recent surveys suggest that Americans are hardly consumed by it.
Neprehliadnite

Trumpove slová môžu byť pre Grónsko zničujúce. Ťažobní investori sa boja okupácie USA

„V Arktíde a severnom Atlantiku čelíme vážnym bezpečnostným a obranným výzvam,“ oznámil dánsky minister obrany Troels Lund Poulsen podľa portálu euronews.com s tým, že posilu predstavujú tri nové arktické vojenské lode, dve ďalšie diaľkovo ovládané prieskumné drony a nové satelitné kapacity.

Fínsko a Estónsko, ktoré sú geograficky bližšie ku konfliktu, už podporujú spoločný dlh EÚ na financovanie nákupu zbraní – čo bolo v minulosti pre úspornú koalíciu nemysliteľné.

Ďalšia nátlaková skupina

Nemecko a Holandsko zostávajú pevne proti spoločnému dlhu na obranu, čo prehlbuje rozkol v aliancii. Rakúsko môže tiež vystupňovať odpor voči spoločnému dlhu, ak sa kancelárom stane líder krajnej pravice Herbert Kickl, ktorý má blízko k Rusku.

Kremeľ prisľúbil proti sankciám recipročné opatrenia.
Neprehliadnite

Ruské rezervy budú na jeseň na nule, s nimi aj vojna. Zostávajú už len staré sovietske praktiky

Podľa Eulalie Rubiovej z think-tanku Jacques Delors Institute zostane aliancia pri budúcich rokovaniach pravdepodobne aktívna. „Nemyslím si, že koalícia úsporných krajín proti čistým prijímateľom (krajinám, ktoré z rozpočtu EÚ dostávajú viac, než prispievajú) zmizne.“ Dodala, že „vznikne ďalšia nátlaková skupina zložená z Poľska a východoeurópskych krajín, ktorá bude tlačiť na väčší dôraz na bezpečnostné otázky“.

Ďalšie dôležité správy

JB 36 Washington - Americký prezident Donald Trump sa prihovára po tom, ako zložil prísahu do rúk predsedu Najvyššieho súdu USA Johna Robertsa počas dnešnej inaugurácie 47. prezidenta USA Donalda Trumpa Bidena a 50. viceprezidenta JD Vancea v Rotunde amerického Kapitolu vo Washingtone 20. januára 2025. Republikán Donald Trump v rotunde amerického Kapitolu v pondelok napoludnie miestneho času (18.00 h SEČ) zložil slávnostnú prísahu na svoje druhé funkčné obdobie a stal sa tak 47. prezidentom Spoj
Neprehliadnite

Tri Trumpove prúty, ktorými sa chystá formovať svet. Náskok USA sa môže zväčšiť