Vláda sa zasadí za lepšie financovanie vysokých škôl. V pondelok počas tlačovej konferencie to uviedol predseda vlády Eduard Heger (OĽANO) po tom, ako sa stretol s predstaviteľmi Slovenskej rektorskej konferencie (SRK) a Slovenskej akadémie vied (SAV). Poukázal aj na to, že pandémia ukázala, že veda a výskum majú nezastupiteľnú úlohu a je potrebné im venovať nielen značnú pozornosť, ale aj financie. Zároveň ich chce „vyzdvihnúť na najvyššie poschodie" a urobiť z toho premiérsku tému.

Heger poukázal, že veda bola dlhé roky na pokraji záujmu politikov a aj napriek tomu tu pôsobia špičkoví vedci. SRK aj SAV označil za kľúčové články spoločnosti, s ktorými chce do budúcnosti diskutovať. „Pandémia nám ukázala, že veda a výskum má nezastupiteľnú úlohu, a preto je dôležité a potrebné, aby sme jej venovali značnú pozornosť a aj investície," povedal Heger.

„Veda, výskum a inovácie sú veľká budúcnosť, pretože práve v tejto téme je ukrytá úspešná budúcnosť Slovenska," uviedol premiér. Podľa neho je potrebné identifikovať priority, ktoré sú stanovené aj v programovom vyhlásení vlády i v pláne obnovy.

Od budúceho pondelka (19. 4.) sa majú na Slovensku otvoriť ôsme a deviate ročníky základných škôl (ZŠ) okrem tých, ktoré sú v tzv. čiernych okresoch. Na  snímke minister školstva, vedy, výskumu a športu SR Branislav Gröhling (SaS) počas tlačovej konferenciie v Bratislave v pondelok 12. apríla 2021. FOTO TASR - Martin Baumann
Neprehliadnite

Budeme sa špeciálne venovať téme očkovania detí od 12 rokov, avizuje Gröhling

Premiér poukázal, že pri vysokých školách sa často hovorí o efektivite. „Ako Slovensko máme obmedzené zdroje, a preto je dôležité, aby sme sa zhodli, ktoré sú tie odbory, do ktorých investovať môžeme a do ktorých investovať budeme a ktoré sú potrebné pre rozvoj Slovenska," zhodnotil Heger. Dodal, že je potrebné sa spoločne zasadiť za to, aby sa na Slovensko začali vracať zo zahraničia študenti.

Podľa premiéra je dôležité prilákať vedcov a pedagógov zo zahraničia, či už budú zo Slovenska alebo z iných krajín. „Ako vláda sa zasadíme o lepšie financovanie vysokých škôl a celkovú zmenu financovania aj na základe hodnotenia vysokých škôl a ich výkonnosti. Špecifická pozornosť bude venovaná aj tvorbe podmienok pre skvalitňovanie pedagogickej a vedeckej činnosti," dodal. Je rád, že plán obnovy ráta aj s financiami do oblasti vedy, výskumu a vysokého školstva. Priblížil, že na reformy vysokého školstva je vyčlenených 213 miliónov eur, na podporu vedy, výskumu a inovácie 633 miliónov eur.

Na snímke minister školstva, vedy, výskumu a športu (MŠVVŠ) SR Branislav Gröhling (SaS) počas tlačovej konferencie v Bratislave v pondelok 22. marca 2021, na ktorej oznámil, že maturitné skúšky sa v klasickej podobe neuskutočnia ani tento rok. Hodnotenie na maturitnom vysvedčení vznikne spriemerovaním koncoročných známok zo všetkých ročníkov a polročných známok z posledných dvoch ročníkov z predmetu alebo skupiny predmetov, podobne ako to bolo vlani. Dôvodom zrušenia
Neprehliadnite

Rezort školstva vyčlenil na rozvojové projekty takmer štyri milióny eur

Prezident SRK Rudolf Kropil víta, že na stretnutí s premiérom mohli prezentovať priority SRK, medzi ktoré patrí kvalita vzdelávania na vysokých školách. Podotkol, že sa musí zlepšiť celková infraštruktúra vysokého školstva v krajine a zlepšiť podmienky študentov na štúdium, ale aj na bývanie. Verí, že financovanie vysokých škôl bude v režime, ktorý je porovnateľný s financovaním v krajinách V4.

„Dlhodobo si myslíme, že vzdelávanie, veda, výskum a inovácie sú jedna reťaz, ktorá musí na seba nadväzovať a pokiaľ táto reťaz nie je prioritnou témou premiéra a štátu, tak to dopadne tak, ako to dopadlo v predošlých rokoch," poznamenal predseda SAV Pavol Šajgalík. Aby Slovensko mohlo byť úspešnou, inovatívnou krajinou, potrebujeme podľa Šajgalíka dostať do obehu kvalitné výsledky a kvalitných ľudí. Tiež prízvukoval dôležitosť návratu slovenských vedcov späť zo zahraničia. Dodal, že sa nebojí ani internacionalizácie.