Výdavky, ktoré sa u nás predpokladajú pri organizovaní olympijských hier, sú rozpracované v materiáli s názvom Správa o stave prípravy kandidatúry mesta Krakov na organizovanie ZOH Krakov 2022 za spoluúčasti Slovenskej republiky. Materiál v stredu schválila vláda. Zatiaľ nevedno, kde sa ZOH 2022 budú konať, v hre je šesť miest a jedným z nich je poľský Krakov.
Najväčšiu časť investičných výdavkov, a to 60 percent, by u nás tvorili výdavky na dopravnú infraštruktúru. Ide o náklady na rekonštrukcie a modernizáciu existujúcich ciest či výstavbu nových úsekov a parkovacích plôch. Prevádzková a organizačná infraštruktúra počíta hlavne s výdavkami na dobudovanie areálu malej olympijskej dediny v priestoroch Akadémie ozbrojených síl generála M. R. Štefánika v Liptovskom Mikuláši.
Peniaze by išli aj do bezpečnostných opatrení - ochrany objektov, do kamerového systému a zdravotníckeho zabezpečenia. Liptovskú nemocnicu s poliklinikou MUDr. Ivana Stodolu v Liptovskom Mikuláši bude potrebné dobudovať a modernizovať na požadované štandardy. Investičné výdavky by sa mali čerpať postupne, najväčší objem v rokoch 2018 - 2020.
Najväčšiu položku v prevádzkovom rozpočte by mali tvoriť výdavky na ubytovanie a stravovanie účastníkov, ktoré zabezpečia v Akadémii ozbrojených síl. V prípade úspešnej kandidatúry by v ňom služby mali poskytovať približne 800 športovcom a členom realizačných tímov a 600 členom technického personálu.
Uvažuje sa o 15 000 návštevníkov denne. Výdavky na bezpečnosť a zdravotnú službu sú druhou najväčšou položkou. Obsahujú najmä výdavky na personálne zabezpečenie bezpečnostnej a zdravotnej služby.
"Dôležitou časťou rozpočtu budú výdavky na úpravu zjazdových tratí a ich príslušenstva, ktoré sa bude zabezpečovať permanentne 24 hodín," povedal hovorca ministerstva školstva Michal Kaliňák. Sú tu aj výdavky na testovacie podujatia pred začiatkom hier. V rozpočte sa uvažuje aj o rezerve na nepredvídané výdavky vo výške päť percent prevádzkových výdavkov.
U nás by sa mali v rámci ZOH Krakov 2022 konať len alpské lyžiarske disciplíny, a to v existujúcom lyžiarskom stredisku Jasná – Nízke Tatry v okrese Liptovský Mikuláš. Všetky ostatné disciplíny budú organizované na území Poľskej republiky, najmä v Krakove a Zakopanom.
Poliaci pri príprave kandidatúry využili výnimku pre ZOH v Olympijskej charte, podľa ktorej sa môžu konať na území iného štátu len disciplíny, pre ktoré kandidát nemôže usporiadať súťaže v dostatočnej kvalite.
Výber dejiska ZOH 2022 je rozdelený do dvoch fáz. V prvej na základe odporúčania pracovnej skupiny vyberie exekutíva Medzinárodného olympijského výboru finalistov zo šestice Krakov, Almaty, Peking, Ľvov, Oslo a Štokholm.
Vybraní kandidáti sa potom budú na zasadnutí MOV 31. júla 2015 v Kuala Lumpure uchádzať o právo zorganizovať podujatie. Všetci šiesti ašpiranti musia do 14. marca 2014 doplniť svoje prihlášky o konkrétne projekty.