Novelu zákona o energetike schválila vláda koncom minulého týždňa. Okrem iného upravuje limity výkonu elektroenergetických zariadení, na ktorých výstavbu netreba od rezortu hospodárstva osvedčenie o súlade investičného zámeru s energetickou politikou štátu.
Strecha ako podmienka
Doteraz platil pre všetky zariadenia limit celkového inštalovaného výkonu jeden megawatt. Po novom nebudú súhlas ministerstva potrebovať už iba fotovoltické či solárne zariadenia s celkovým výkonom do sto kilowattov inštalované na strechách. Osvedčenie nebudú potrebovať ani iné zariadenia na výrobu elektriny s iným primárnym zdrojom ako slnko s celkovým inštalovaným výkonom do jedného megawattu, napríklad veterné.
Občianske združenie Slovenská organizácia pre obnoviteľné zdroje energie (Slovak RE Agency) túto novelu označuje za likvidačnú pre fotovoltický sektor. „Povinnosť žiadať o osvedčenie od ministerstva hospodárstva predstavuje nielen ďalšiu nezmyselnú byrokratickú záťaž pre tento obnoviteľný zdroj, no návrh diskvalifikuje všetky slnečné zdroje okrem malých strešných aplikácií,“ tvrdí občianske združenie.
Vystrieľaný limit
Pred tým, ako výrobca elektriny zo slnka môže požiadať rezort hospodárstva o osvedčenie, potrebuje platné osvedčenie od Slovenskej elektrizačnej a prenosovej sústavy (SEPS), že ho pripojí do sústavy. SEPS určil, že pre slovenskú energetiku je momentálne prijateľné pripojiť najviac 120 megawattov. O producentoch, ktorí sa do tohto limitu zmestia, rozhodol už v decembri a nové limity v najbližších mesiacoch a možno ani celý rok neurčí.
Podľa Slovak RE Agency môže schválenie novely zákona o energetike v parlamente v kombinácii s týmto ustanovením od SEPS znamenať, že na Slovensku sa nebudú v najbližších rokoch stavať žiadne slnečné elektrárne. „Až na menšie strešné inštalácie sa úplne zastaví rozvoj tohto odvetvia,“ tvrdí občianske združenie.
Podľa Petra Marčana z Inštitútu pre energetickú bezpečnosť tieto „neštandardné zásahy len plátajú nie úplne zvládnutú prípravu systému podpory obnoviteľných zdrojov na Slovensku“. Limity na inštalovaný výkon, podmienky a proces rozdeľovania týchto limitov mali byť podľa energetického think-thanku nastavené súbežne s prípravou zákona o podpore obnoviteľných zdrojov v priebehu minulého roka.
Zásah do biznisu
Zníženie limitu inštalovaného výkonu na získanie osvedčenia od rezortu hospodárstva smeruje k silnejšej regulácii výstavby obnoviteľných zdrojov. Práve nepredvídateľné zdroje ako slnko a vietor totiž môžu pri nekontrolovateľnom rozmachu spôsobiť problémy v elektrizačnej sústave. V prípade vetra však zostal limit do jedného megawattu.
„Samozrejme, isté limity na nepredikovateľné obnoviteľné zdroje energií sú potrebné, aby sa zamedzilo technickým problémom v našej sústave v budúcnosti. Ministerstvo malo takýmto spôsobom vyhodnotiť a nastaviť podporu a limity pre všetky typy obnoviteľných zdrojov energie, nielen fotovoltiku. Tá sa teraz dostala čiastočne do pozície akéhosi strašiaka. Je pravda, že spolu s veternou energiou je zaradená do nepredikovateľných obnoviteľných zdrojov energie, ale svoje miesto v energetickom mixe tak ako aj iné obnoviteľné zdroje určite má,“ tvrdí P. Marčan.
Zásah do biznisu so slnkom v podobe novely zákona o energetike znamená, že časť investorov, ktorí v dobrej viere pripravovali projekty a vlastne až do zavedenia limitov SEPS ani nevedeli, že limity budú, môže prísť o svoje investície. „Podporné mechanizmy, ako aj obmedzenia treba nastavovať súbežne, nie ad hoc,“ hovorí P. Marčan.
Česká skúsenosť
V Česku len minulý rok pribudlo 350 megawattov nových slnečných zdrojov a inštalovaný výkon vzrástol na viac ako 400 megawattov. Podľa spoločnosti MyEnergy je takýto rýchly rozvoj založený na neustálom poklese cien technológií a zvyšovaní ich účinnosti.
Terajší celkový inštalovaný výkon 411 MW fotovoltických elektrární s očakávanou produkciou 421GWh elektrickej energie v roku 2010 predstavuje 0,6-percentný podiel na celkovej produkcií elektrickej energie v ČR. V tomto roku by sa dotácie vo forme vyššej výkupnej ceny mali vyšplhať na približne 160 miliónov eur. Pre priemernú štvorčlennú českú domácnosť to podľa MyEnergy znamená zvýšenie nákladov na elektrickú energiu o deväť eur ročne.
Foto na titulke - Flickr.com