Založenie firmy za dva dni či zrušenie byrokratických predpisov napríklad o správnom sedení v zamestnaní. Ministerstvo hospodárstva pripravilo stovku opatrení, ktorých cieľom má byť zlepšenie podnikateľského prostredia na Slovensku tak, aby sa krajina dostala v tejto oblasti medzi 15 najlepšie hodnotených štátov na svete. Niektoré zmeny majú začať v praxi fungovať na budúci rok, ďalšie najneskôr v polovici roka 2013.

Aj keď minister Juraj Miškov (SaS) hovorí, že návrhy sú už predrokované a na pomoc si prizval aj premiérku Ivetu Radičovú (SDKÚ-DS), k niektorým bodom sa objavila kritika a bude sa o nich ešte musieť vyjednávať.

Podporu podnikania si kabinet dal do programového vyhlásenia. Súbor stovky opatrení dostal názov Projekt Singapur. Ten má odkazovať na silu malej ázijskej ekonomiky, ktorá po výraznom zjednodušení podnikateľskej legislatívy vykazuje veľmi dobré hospodárske výsledky. Tie v štátoch ako je Singapur, Hong Kong či Nový Zéland ťahajú práve podnikatelia, dodal J. Miškov. Minister tvrdí, že podnikateľom zmeny dokážu ušetriť sto miliónov eur ročne.

Základom pre materiál je dva roky pripravovaná analýza administratívneho zaťaženia podnikateľov. Tú vyhodnotil nedávno založený Inštitút hospodárskych analýz ministerstva. Výsledky sú skutočne veľké čísla – celkový finančný dopad byrokracie na slovenské podniky vyčíslili analytici rezortu na 1,98 miliardy eur a iba samotné plnenie takmer dvoch stoviek informačných povinností stojí podľa analýzy podnikateľov ročne 1,25 miliardy eur. Zvyšné náklady si vyžaduje najmä administratíva, ktorá súvisí s bezpečnosťou a ochranou zdravia pri práci, poznamenal jeden z hlavných autorov dokumentu, poradca ministra Miroslav Poláček.

Medzi navrhnutými opatreniami figurujú aj dávnejšie predstavené zmeny, ako napríklad možnosť založiť firmu za dva dni, vznik spoločnosti s ručením obmedzeným so základným imaním jedno euro či využívanie elektronických výpisov z verejných registrov aj na právne účely. Medzi ohlásené zmeny sa podľa I. Radičovej dostalo aj zrušenie absurdnej vyhlášky o zdravom sedení za pracovným stolom.

Voči niektorým nápadom na zlepšenie podmienok pre podnikanie sa medzitým objavili už aj výhrady z rôznych strán od právnikov až po zástupcov iných rezortov. Príklad je jednoeurová eseročka. Kritici hovoria o jej možnom zneužití v konkurzných podvodoch. Podľa J. Miškova sa o takýchto opatreniach intenzívne medzirezortne rokuje. Konkrétne pri jednoeurovej firme pracujú podľa ministra aj úradníci rezortu spravodlivosti na právnej analýze takejto zmeny a jej dosahov.

„Nemusí ísť nevyhnutne o povinnosť, ale iba o možnosť zakladať firmy s nižším základným imaním. Takúto možnosť dostali podnikatelia už v tridsiatich krajinách, dodal minister. Pomerne rýchlo by podľa mali vzniknúť aj predpisy na zrýchlenie vzniku a zápisu firmy, širšie využitie elektronických výpisov a skrátenie procesov v stavebnom konaní. Podľa I. Radičovej obsahujú opatrenia dokonca aj návrhy zmien, ktoré by mohli zlepšiť situáciu v uhrádzaní záväzkov medzi firmami.

Okrem zrýchlenia a zlacnenia pri zakladaní firmy by mali zmeny podľa ministra pomôcť začínajúcim podnikateľom aj vytvorením štandardných formulárov pre plnenie nejasne definovaných informačných povinností.

Proces zlepšovania má pokračovať aj po prijatí už navrhnutej stovky opatrení. Ministerstvo hospodárstva má podľa M. Poláčka v pomyselnom zásobníku ďalších vyše dvesto návrhov na zlepšenia, ktoré získalo z komunikácie s verejnosťou, najmä s podnikateľskými organizáciami.

Ilustračné foto na titulke - Flickr.com