Slovenská vláda dnes podporila vznik Európskeho stabilizačného mechanizmu (ESM), ktorý sa má stať nástupcom terajšieho záchranného fondu EFSF na pomoc zadlženým krajinám eurozóny. Materiál musí ešte schváliť parlament a podpísať prezident. Pre nezhody v koalícii ohľadom posilnenia právomocí EFSF vlani na jeseň padla vláda premiérky Ivety Radičovej a strany sa dohodli na predčasných voľbách, ktoré sa uskutočnia v marci. Slovensko podporilo eurofond ako posledná krajina eurozóny.
S vytvorením mechanizmu ESM sa pôvodne počítalo až na budúci rok. Európski lídri sa však na summite tento týždeň dohodli, že fond začne platiť už tento rok. Na rozdiel od EFSF, ktorý tvorí len záruky zúčastnených štátov za fondom vydané dlhopisy, do ESM budú musieť krajiny vložiť i hotovosť. Na Slovensko pripadá hotovostná platba 659,2 milióna eur, ktorú má krajina poskytnúť v priebehu piatich rokov.
Oficiálne plány predpokladajú, že stály záchranný mechanizmus eurozóny bude mať k dispozícii asi 500 miliárd eur. V posledných dňoch sa ale objavilo niekoľko informácií, podľa ktorých by ESM mohol mať k dispozícii viac peňazí. Ekonomický denník Financial Times Deutschland tento týždeň napísal, že veľkosť ESM by mohla byť až trojnásobná.
Podpora zadlženým krajinám eurozóny vlani rozhádala slovenskú vládnu koalíciu. Druhá najsilnejšia koaličná strana Sloboda a solidarita odmietla podporiť rozšírenie právomocí EFSF, čo viedlo k pádu kabinetu pravého stredu. Slovenský parlament v opakovanom hlasovaní posilnenie eurofondu nakoniec podporil vďaka hlasom opozičného Smeru-SD, ktorí sa pridali výmenou za vypísanie predčasných volieb.
Smer-SD, ktorý má v 150-člennej snemovni 62 poslancov, už ohlásil, že pri hlasovaní v parlamente vznik ESM podporí. Za schválenie dokumentu sa vyslovili aj niektorí predstavitelia koaličných strán.
Ilustračné foto na titulke - Flickr.com